Oceňovaná autorka a režisérka Jasmila Zbanić se stane mentorkou účastníků sekce PRVNÍ PODÁNÍ na 53. MFF KV

European Film Promotion (EFP) a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) s potěšením oznamují, že známá bosenská režisérka a scenáristka Jasmila Zbanić bude mentorkou Prvního podání. V rámci této sekce, která je součástí 53. ročníku MFF KV, se během speciálního workshopu se studenty a filmovými odborníky podělí o své cenné profesní zkušenosti. Přístup Jasmily Zbanić k tvorbě filmů bude pro deset absolventů filmových škol, vybraných z celkem sedmadvaceti nominovaných, sloužit jako dobré východisko k setkání plnému inspirace a výzev. Její výjimečné angažmá je součástí intenzivního programu sekce První podání, představující začínající mladé tvůrce filmovým profesionálům a novinářům a prezentující jejich tvorbu festivalovému publiku. První podání 2018 je podporováno programem EU Kreativní Evropa – Média a příslušnými členy EFP.

O režisérce:
Jasmila Zbanić se narodila v roce 1974 v Sarajevu. Její debut GRBAVICA vyhrál mezi jinými cenami také Zlatého medvěda na Berlinale v roce 2006. NA CESTĚ, Jasmilin druhý celovečerní film, měl premiéru v soutěži na Berlinale v roce 2010 a rovněž získal mnohá ocenění. Její třetí film, PRO TY, KTEŘÍ UŽ NEMŮŽOU VYPRÁVĚT, měl světovou premiéru na Filmovém festivalu v Torontu a v roce 2013 vyhrál Femme de Cinema Award na Les Arcs European Film Festival, ve stejném roce následovala premiéra snímku OSTROV LÁSKY v Locarnu. Experimentální dokument ONE DAY IN SARAJEVO oslavil svou mezinárodní premiéru na festivalu DOK LEIPZIG v roce 2014. Její zatím poslední filmový projekt, norský koprodukční snímek QUO VADIS, AIDA? zasazený do bosenské války v roce 1995, právě získal příspěvek z norského fondu Sørfond.

První podání podporují tyto členské organizace EFP:
Association of Filmmakers of Bosnia & Herzegovina, Croatian Audiovisual Centre, EYE International (Nizozemí), Georgian National Film Center, Instituto do Cinema e do Audiovisual I.P. / ICA (Portugalsko), Istituto Luce Cinecittà (Itálie), Polish Film Institute, Slovak Film Institute, Swedish Film Institute a Swiss Films.

Partnery Prvního podání 2018 jsou AMC Networks a Nespresso.

Rozhovory s letošními účastníky Prvního podání budou uveřejněny mediálními partnery EFP Cineuropa, Film New Europe, Fred FM Film Radio – The Festival Insider.

Podrobnější informace o Prvním podání 2018 najdete na www.efp-online.com.

Komentáře