Český lev se prožene Rudolfinem 6. března  

Reklama

Výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), které symbolizují sošky Českého lva, zamíří po osmadvacáté do rukou filmových tvůrců v sobotu 6. března 2021 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Slavnostní ceremoniál budou moci tradičně sledovat i diváci České televize v přímém přenosu na programu ČT1 od 20.10 hodin. Moderátorem večera bude již potřetí herec Václav Kopta. Otěže večera bude mít pevně, leč s dostatečnou kreativní volností, v rukou opět osvědčené trio: režijní supervizor Marek Najbrt, režisér slavnostního večera Michael Čech a scénograf Martin Chocholoušek.

Český lev vstupuje do svého 28. ročníku s vizuálem studia Formaat. Nominace pro ceny České filmové a televizní akademie za rok 2020 budou vyhlášeny 18. ledna 2021. Hlasování akademiků začalo v minulém týdnu. Více informací na www.ceskylev.cz.

Výroční ceny Český lev budou v nadcházejícím ročníku udělovány celkem ve 21 kategoriích. V březnu příštího roku si nově mohou během slavnostního ceremoniálu sošku Českého lva odnést i tvůrci animovaných a krátkých filmů. Dochází také ke změnám v kategoriích pro televizní projekty. Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů mohou být nově oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších kategoriích, jako např. kamera nebo hudba. Ty byly do letošního roku určené jen celovečerním filmům, případně dokumentům. Obě televizní kategorie se otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu. „Přestože rok 2020 přinesl do našich životů zcela nečekané změny, česká filmová produkce má co nabídnout,” říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská a vysvětluje dále: „Přes 300 renomovaných filmových profesionálů hodnotí při 28. ročníku 22 hraných celovečerních filmů, 7 animovaných a 18 krátkých filmů. Z celkem 32 letošních dokumentárních filmů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 15 snímků, ze kterých nakonec vzhledem k situaci s uzavřenými kiny splní statut letošního ročníku 14, o kterých budou akademici v prvním kole hlasovat (viz přehled níže). Akademici hlasují také o deseti televizních dílech.”  Patnáctičlenné prezídium ČFTA pak oceňuje každoročně mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

 

Letos v březnu si nejvíce lvích sošek za rok 2019 odnesl snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče, který se probojoval do užšího výběru americké Akademie filmového umění a věd udělující Oscary a nyní je nominován na Evropské filmové ceny v kategorii nejlepší film. Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na /www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

 

Průběh slavnostního večera zůstává prozatím zahalen tajemstvím. „Stejně jako v předchozích letech se bude náš večer opírat především o elegantní výkon spolehlivého moderátora Václava Kopty,“ prozrazuje supervizor Českých lvů Marek Najbrt a dodává: „Minulý ročník Českých lvů se uskutečnil těsně před vypuknutím covidového šílenství u nás i v Evropě. Proto bych si přál, aby ten nadcházející tuhle nesnadnou éru symbolicky a slavnostně uzavřel.“ Václav Kopta bude moderátorem Českých lvů potřetí a svou roli komentuje s humorem sobě vlastním: „Když jsem Českého lva moderoval podruhé, stačilo zvolat: Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš! Já to risknul a – neutonul jsem! V březnu 2021 si tedy půjdu zaplavat potřetí a budu doufat, že se nenaplní ani heslo: Třikrát a dost! Těším se na všechny tvůrce i filmové příznivce… hlavně aby už byla otevřená plovárna!“  Za vizuálem nadcházejícího ročníku stojí studio Formaat, které poprvé nevyžívá jako hlavní motiv sošku Českého lva, ale v novém designu svěřilo hlavní roli rovněž Václavu Koptovi. Pohled do prázdného kina na vizuálu není náhodný.

České lvy by nebylo možné realizovat bez podpory stabilních partnerů. Generálním partnerem je dlouhodobě minerální voda Magnesia společnosti Karlovarské minerální vody ze skupiny Mattoni 1873. Hlavním partnerem je innogy, spolehlivá a dlouhodobá energie českého filmu. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Do rodiny partnerů patří i sklárna Rückl, v jejíž dílně vznikají sošky Českého lva.

Pevnou oporou Český lvů je společnost Mattoni 1873. „Mattoni 1873 zůstává i letos hrdým partnerem českého filmu. Přírodní minerální voda Magnesia je již po osmnácté partnerem Českého lva a již po šestnácté mu dodá sílu i kampaní s držiteli tohoto ocenění. Jsme rádi, že můžeme být u toho a pomoci mladým filmařům v rozletu,“ uvádí Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Mattoni 1873, která je i spoluorganizátorem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film předávané při Českých lvech.

 

„Vloni zvítězila filmařská kvalita na plné čáře a my se radovali z velkého úspěchu snímku Nabarvené ptáče, který innogy koprodukovala. Těším se, že trend kvalitní filmařiny bude zřejmý při udělování Českých lvů i v roce 2021. innogy bude v každém případě dále dodávat spolehlivou energii českému filmu. Stále jsme připraveni českému filmu pomáhat. V roce 2020 byly do kinodistribuce uvedeny další naše tři snímky. Jsem zvědavý, zda se nám podaří získat opět další nominace a třeba z toho nakonec bude i další lev pro námi koprodukovaný film,“ řekl Martin Chalupský, ředitel komunikace innogy v ČR.

 

Hlavním mediálním partnerem Českých lvů je Česká televize, která je zároveň významným podporovatelem tuzemské kinematografie. „V loňském roce mělo premiéru sedmatřicet filmů, na nichž se podílela Česká televize, a to včetně snímku Nabarvené ptáče, který s devíti cenami ovládl právě České lvy a nyní bude bojovat o Evropskou filmovou cenu. Letos se nám, navzdory pandemii, podařilo představit divákům sedmadvacet nových hraných, dokumentárních i animovaných filmů, mezi nimiž nechyběl historicky nejúspěšnější český dokument V síti, celovečerní snímek Havel nebo životopisné drama Šarlatán, které je za Česko vyslané do boje o Oscara, říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Česká televize je zkrátka nejvýznamnějším partnerem tuzemské filmové tvorby a v klíčové podpoře kinematografie nepolevujeme ani za současné, nepříznivé situace.“

PŘEHLED KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ĆESKÝ LEV

 

1) nejlepší celovečerní film

2) nejlepší režie

3) nejlepší scénář

4) nejlepší kamera

5) nejlepší hudba

6) nejlepší střih

7) nejlepší zvuk

8) nejlepší scénografie

9) nejlepší kostýmy

10) nejlepší masky

11) nejlepší herečka v hlavní roli

12) nejlepší herec v hlavní roli

13) nejlepší herečka ve vedlejší roli

14) nejlepší herec ve vedlejší roli

15) nejlepší dokumentární film

16) nejlepší televizní film nebo minisérie

17) nejlepší televizní seriál

18) nejlepší animovaný film

19) nejlepší krátký film

20) mimořádný přínos české kinematografii

21) mimořádný počin v oblasti audiovize

 

  1. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ 

11 barev ptáčete, režie: Vojtěch Kopecký

Alchymická pec, režie: Jan Daňhel, Adam Oľha

Český žurnál – Vojna Ztohoven, režie: Petra Nesvačilová

FREM, režie: Viera Čákanyová

K2 vlastní cestou, režie: Jana Počtová

Kdo jinému jámu – Rudolf Slánský, režie: Martin Vadas

Kiruna – překrásný nový svět, režie: Greta Stocklassa

Meky, režie: Šimon Šafránek

Můj otec Antonín Kratochvíl, režie: Andrea Sedláčková

Na krev, režie: Erik Knopp

Postiženi muzikou, režie: Radovan Síbrt

Pouť krkonošská, režie: Karel Čtveráček

V síti, režie: Barbora Chalupová, Vít Klusák

Ztracený břeh, režie: Jiří Zykmund

 

 

  1. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÉ ANIMOVANÉ FILMY 

Až na konci světa, režie a hlavní výtvarník: Martin Kukal

Barevný sen, režie a hlavní výtvarník: Jan Balej

Divoké bytosti, režie: Marta Prokopová, Michal Blaško, hlavní výtvarník: Marta Prokopová

Jáma, režie: Markéta Smolíková Kubátová, hlavní výtvarník: Stanislav Sekela, Martin Pošta, Peter Harakaly

Jsme si o smrt blíž, režie a hlavní výtvarník: Bára Anna Stejskalová

Lístek, režie a hlavní výtvarník: Aliona Baranova

Mlsné medvědí příběhy, režie: Kateřina Karhánková, Alexandra Májová, hlavní výtvarník: Filip Pošivač

 

 

  1. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÉ KRÁTKÉ FILMY

 

Agent 00 Mise Palermo, režie: Theodor Hoidekr

Anatomie českého odpoledne, režie: Adam Martinec

Bonacha, režie: Jan A. Václav

Co jsi říkal?, režie: Jakub Volák

Dluh, režie: Ondřej Novák

Hranice, režie: Damián Vondrášek

Muž, který připojil trinitrotoluenovou nálož k mixážnímu pultu, režie: Luboš Kučera

Perla, režie: Jakub Kouřil

Pripyat Piano, režie: Eliška Cílková

PROJEKT, režie: Josef Burant

Protihráč, režie: Ondřej Erban

Terezínské stíny, režie: Miloš Zvěřina

Trans*- Fipah, režie: Filip Štoček, Štěpán Svoboda

Trans*- Viktor, režie: Filip Štoček, Štěpán Svoboda

Visitor, režie: Pavel Bartovský

Vše nejlepší, lásko, režie: Jana Nemčeková

Vyměnila jsem si směnu, režie: Luboš Kučera

Ženy, které nespí, režie: Jakub Dvořák

 

 

Český lev

Český lev je prestižní česká filmová cena udělovaná od roku 1993. Filmy jsou hodnoceny na základě hlasování členů České filmové a televizní akademie. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků se uskuteční
v sobotu 6. března 2021 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na ČT1 od 20.10 hod.

 

O České filmové a televizní akademii:

Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v České republice i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje nejprestižnější českou filmovou cenu – Českého lva
a nominuje českého kandidáta na ceny americké Akademie filmového umění a věd. ČFTA má v současné době 325 členů.

Komentáře