Chcete bezva letní čtení? Jiří Werich Petrášek doporučuje knihu Afrika na zabití!

Rád cestuji a tedy i rád čtu cestopisy. Když jsem objevil knihu Tomáše Kováříka a Lenky Stránské Afrika na zabití aneb „Everycink is oukej“, očekával jsem klasický cestopis pojednávající o černém kontinentu.

A ejhle, ona je to poněkud jiná káva, avšak silná a vonící. Přečetl jsem celý příběh jedním dechem. Příběh člověka, který přijíždí do Afriky nejen poznávat, ale také podnikat. A opravdu poznává, co obyčejnému cestovateli není dáno. Mentalitu lidí a snahu vidět v každém Evropanovi milionáře a tedy se k němu i tak chovat. Ale také pohostinnost mnohých, o kterých ani nevíme, že jsou na světě ani jakými neznámými jazyky hovoří.

Příběhy, které autor na vlastní kůži prožívá a poté i vypráví, jsou nejen barvité, ale popisují skutečný život bez příkras. Úspěchy i neúspěchy, nadechnout se a jít dál. Bojovat s nástrahami, které člověk v běžném životě nepotkává, podnikat v prostředí pro nás exotickém a zcela neznámém. A člověk jakoby na každé stránce prožíval spolu s autory opravdové dobrodružství. Není v mém životě mnoho knih, které bych s vědomím jasné a prokazatelné kvality čtenářům doporučoval. Tady si dovolím udělat výjimku. Afrika na zabití za to opravdu stojí.

Váš Jiří Werich Petrášek

 

Anotace:
„Všichni v Africe si myslí, že má každý běloch mezi půlkami zlatou kreditku,“ uvádí ve své knize AFRIKA NA ZABITÍ aneb ,Evrycink is oukej‘ autor, podnikatel a současně bratr známé módní návrhářky v jedné osobě Tomáš Kovářík.

Jak dopadly jeho plány na dobývání zlata v Ghaně a Beninu? Jak se žije v typické africké středostavovské rodině, která vám na půl roku poskytne ubytování? Jak vypadá cesta džunglí v noci, při které musíte plavat v řece plné krokodýlů? Jaké okolnosti provází jednání s radou starších, která uděluje povolení k těžebním právům? Ohlídá vám dobře tašku s penězi taxikář, který se nazývá vaším úplně nejvíc největším kamarádem, když vy se koupete v oceánu a vinou spodních proudů bojujete o život? Jak přežít ve světě, kde se vás všemi způsoby snaží připravit o peníze, kterých má podle jejich názoru každý Evropan plnou stodolu?

To vše poznal autor na vlastní kůži a za pomoci novinářky Lenky Stránské převedl do knižní podoby. S odstupem času se na své tehdejší zážitky dokázal podívat i s velkým nadhledem, takže se při čtení opravdu pobavíte.

Zdroj: http://aos-knihy.cz/

Komentáře