Do Česka dorazilo Euro! Nové bankovce je zobrazena Praha a její hodnota je 0! JO, víme proč

Reklama

To by nikdo nečekal! Euro přichází už i do Čech. Po úspěchu v Evropě se do vydávání zapojila i Česká republika. Známe i návrh první bankovky. Po Eiffelovy věži v Paříži, Braniborské bráně v Berlíně, Vatikánu, Lisabonu, Bratislavském hradě a dalších významných kulturních a historických památkách Evropy, dostala tu čest být na této netradiční bankovce zvěčněna už i PRAHA.

Nejedná se ale o klasickou bankovku, jakými se platí v členských zemích Eurozóny. Její zvláštností je, že není určena k placení a má na sobě velkou nulu. Přesto je vyrobena ze 100% bavlněného papíru, který se používá při výrobě pravých bankovek a obsahuje mnohé ochranné prvky jako vodoznak, mikrotisk, soutisk, hologram, UV ochranné prvky, dotyková zóna pro nevidomé, číselník a další, tak jak je to u bankovek, které denně používáme.

První česká euro suvenýrová bankovka bude zobrazovat jak jinak, hlavní město PRAHA. Jako motiv byl použit pohled na Hradčany zachycující i Karlův most. Jedná se o motiv, který už byl v minulosti použit na několika bankovkách Československa. První česká suvenýrová bankovka vzbudila v zahraničí velkou pozornost a mezi sběrateli je už nyní o ni obrovský zájem. Celkový náklad je 10 000 kusů z čehož je již přibližně 2000 kusů rezervovaných pro zahraniční trhy jako je Francie a Německo.

V sousedním Slovensku způsobilo vydávání suvenýrových bankovek doslova šílenství. První vydání s památníkem SNP se vyprodalo za 2,5 hodiny a současná hodnota je kolem 120, – € přibližně 3000, – Kč. Druhé vydání BRATISLAVA s vyobrazeným Bratislavským hradem, které byli dokonce vytištěny s chybou v názvu, se vyprodalo za 5 hodin a jeho současná cena je kolem 60, – €, přibližně 1500, – Kč. Jedná se o jediný suvenýr, jehož hodnota časem stoupá. Na Slovensku bylo za 5 měsíců vydaných přibližně 20 různých motivů, zobrazujících slovenské ZOO, hrady, zámky, jakož i VYSOKÉ TATRY. Prodej každé suvenýrové bankovky byl doprovázen nekonečnými řadami zájemců.

Koncept vydávání euro suvenýrových bankovek pochází z Francie, kde ho v roce 2015 vytvořil Richard Faille ve spolupráci s Národní bankou Francie a Evropskou centrální bankou. Hlavní filozofií je podpora cestovního ruchu a propagace nejvýznamnějších kulturních a historických památek v rámci zemí Evropy a pomoc při zachovávání Evropského kulturního dědictví. Od jejího prvního uvedení se vydávání 0 euro suvenýr bankovek rozšířilo po celé Evropě jako blesk a v roce 2018 se do tohoto konceptu zapojuje i Česká republika.

Koncept Euro Souvenir jakož i první suvenýrová bankovka České republiky budou veřejnosti představeny 7.-8. září na sběratelském veletrhu Sběratel v Praze. Cena bankovky bude 50 Kč. 

Komentáře