Kdo byl Jiří Trnka a proč naháněl strach? Zjistíte v novém dokumentu

Reklama

Dokumentární film Jiří Trnka: Nalezený přítel, který koncem listopadu vstoupil do českých kin, jeho tvůrci Joël Farges a Tereza Brdečková věnovali jednomu z největších a nejvšestrannějších českých umělců 20. století. Trnka nejenže výrazně ovlivnil umělecké dění ve světovém měřítku, ale svými filmy také okouzlil malého Joëla, který ve Francii s nadšením navštěvoval projekce východoevropské animace v zapadlém dělnickém kině. Při svých pozdějších cestách do Československa se seznámil s Terezou Brdečkovou a společně v dokumentu Jiří Trnka: Nalezený přítel hledají odpověď na otázku, kdo vlastně byl Jiří Trnka.

Proč Trnka? Byl to světový umělec, vytvořil velké dílo a najednou si uvědomil, že není nezávislý, že není jen loutkář, nýbrž že i jeho vodí doba na provázku. Navíc žádný film o Trnkovi neexistuje, což byla ostuda. A měli jsme také osobní důvody. Joël Farges jeho filmy dobře znal z dětství. Mne Trnka na celý život uhranul tajemným, magicky přitažlivým světem, který nějak souvisel s Malou Stranou, kde celý život bydlím. Mohla to být legrace – jako kocour nebo sloni v Zahradě. Ale Trnka také naháněl strach. Ten zdravý strach, který děti potřebují zažít, aby ho zvládly,“ rekapituluje scenáristka filmu Tereza Brdečková a pokračuje: „Především tu ale byla ta Krása. Joël Farges v našem filmu říká, že Trnka pochopil jako první, že svět kráčí ke stále větší ošklivosti a byl z toho nešťastný. To si myslím také. Mohu říci, že ta touha po trnkovské kráse je ve mně dodnes a že například můj dobrodružný a snad i trochu legrační historický román Zrcadlo Serafina by bez inspirace Jiřím Trnkou nikdy nevznikl.

Jiří Trnka – A Missing Friend
Jiří Trnka – A Missing Friend

Film Jiří Trnka: Nalezený přítel divákům „génia imaginace“ přibližuje velmi poutavou formou – animační motivy střídají hrané pasáže a archivní záběry, v nichž hovoří i sám Trnka, nechybí zábavné rodinné historky ani zajímavé dějinné souvislosti. Tvůrci se věnují jeho nesnadným začátkům, ovlivněním českou loutkářkou tradicí, téměř osudově náhodnému přizvání k vedení studia animovaného filmu. Sledují jeho cestu za světovým úspěchem v temných 50. letech až k jeho konfliktu s komunistickým režimem na sklonku života. „Naše metoda spočívá v propojení dokumentárních archivů, hereckých akcí naklíčovaných do maket a novinářských rozhovorů. Vypadá to složitě, ale je to jednoduché: my nechceme točit filmy, kde kus starého filmu střídá mluvící hlavu a tak pořád dokola. Chceme vyprávět příběh, bavit, strhnout,“ dodává Tereza Brdečková.

O kvalitách společného česko-francouzského počinu svědčí Cena studentské poroty za nejlepší dokumentární film, kterou film Jiří Trnka: Nalezený přítel získal v červnu 2019 na festivalu Il Cinema Ritrovato v Boloni, věnovaného klasickému fondu světové kinematografie. Jsou pod ním podepsáni scenárista a režisér Joël Farges, scenáristka Tereza Brdečková, kameraman Lukáš Hyksa a další tvůrci.

Komentáře