Tradiční vinobraní s nejkrásnějším výhledem u nás startuje už 15. září ve vinici sv. Kláry

K pozdnímu létu neodmyslitelně patří oslavy sklizně vinných hroznů. Za atmosférou tradičního vinobraní přitom nemusíte jezdit až na jižní Moravu, stačí vydat se 15. a 16. září do pražské Troje na vinici sv. Kláry. Sklenku vína či burčáku si tu vychutnáte uprostřed rozlehlého vinohradu. Okusíte místní vína, která se rodí jen několik metrů pod vámi v místním sklepě. Chybět nebude ani nabídka toho nejlepšího od dalších vinařů z Čech a Moravy. Gurmánský zážitek dovede k dokonalosti výborné jídlo i příjemný hudební doprovod. Pro děti je připraven dětský koutek se spoustou zábavy. Prožijte to pravé vinobraní s jedinečným výhledem na panoráma Prahy.

Otevírací doba v srpnu až září:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 20.00 (v září do 19.00)

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 21.00 (po–čt)
od 11.00 do 21.00 (pá–ne, svátek)

Vinice sv. Kláry je v současnosti druhou největší vinicí v Praze. Od roku 1995 spadá pod správu trojské botanické zahrady, která se intenzivně stará o její rozvoj. „V roce 2003 se nám podařilo obnovit výrobu vín a od sklizně 2009 hrozny zpracováváme přímo zde pod vinicí v nově vybudovaném sklepě s moderní technologií. Výsledky snažení zaměstnanců zahrady mohou návštěvníci ochutnat celoročně v místní vinotéce a samozřejmě také během vinobraní, kdy nebude chybět ani oblíbený burčák,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

V produkční části vinohradu jsou zastoupeny odrůdy Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát moravský, Modrý Portugal, Tramín červený a Sauvignon. K vidění je zde celkem 120 odrůd révy vinné, z nichž většinu tvoří přehlídka stolních odrůd. „Každoročně zde ručně sklidíme několik tun hroznů, z nichž vyrábíme kromě jednoodrůdových vín také několik cuvée. Letos jsme připravili dvě novinky, a to kombinaci odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal. Ty navíc doplňují dvě perlivá vína z odrůd Modrý Portugal a Rulandské šedé. I ta mohou návštěvníci ochutnat letos poprvé,“ uvádí Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. V nabídce Vinotéky sv. Klára je také víno slámové a tři odrůdové vinné pálenky.

Tradiční Vinobraní sv. Kláry už za měsíc

  1. a 16. září ožije vinice sv. Kláry a Ornamentální zahrada tradičním Vinobraním sv. Kláry. Po oba víkendové dny se od 11.00 do 19.00 představí vinařská produkce jak místní, tak i dalších předních vinařství z Čech a Moravy. Ochutnáte například vína z Vinařství Vondrák, Vinařství Konečný, Vinařství Maděřič, Pavel Binder a mnohých dalších.

Ani letos nebude chybět hudební doprovod. Ornamentální zahradou se ponesou tóny jazzu a na vinici vás roztančí rokenrol, boogie-woogie nebo blues. Chybět nebude ani tradiční cimbálovka či staropražské písničky. Návštěvníky potěší také vystoupení písničkáře Pavla Helana nebo „Kaliforňana z Prahy“ Geoffa Tysona.

Toužíte odhalit tajemství výroby zdejších vín? Nenechte si ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Prohlídky budou probíhat po oba dny v rámci ceny vstupu na vinobraní. Sraz zájemců je každou půlhodinu od 12.00 do 17.30 u pokladny Kovárna. Počet osob v jedné skupině je maximálně 20.

Změna programu vyhrazena. V době konání Vinobraní sv. Kláry platí do Botanické zahrady hl. m. Prahy zvláštní vstupné. V ceně vstupného je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program.

Komentáře