Dietní koučka: Mýty o ketodietě, kterým často věříme

Reklama

Bílkovinná, proteinová dieta, či ketodieta. Ať už jím říkáte jakkoliv, jsou založené na podobném principu. Na sníženém příjmu sacharidů na minimum a zvýšeném příjmu bílkovin. Ačkoliv vás tento vždy krátkodobý způsob stravování může zbavit nadváhy a s ním spojených zdravotních a jiných obtíží, panuje kolem nich spousta mýtů a polopravd.

Mýtus 1: Celý den jím jenom bílkoviny
Naše tělo potřebuje všechny makroživiny – tedy sacharidy, tuky i bílkoviny. Kdybychom nějakým zázrakem jedli pouze a jen bílkoviny (proteiny) bez zbylých živin, náš organismus a psychika by to brzy nezvládly. Vždyť i náš mozek pro svou činnost sacharidy potřebuje a denní příjem nesmí dlouhodobě klesnout pod 50 g. Dobře nastavená ketodieta s tím počítá, proto pokud se obrátíte na odborníka, zůstanete v omezeném režimu pouze pár týdnů, nikoliv napořád. Poměr přijímaných živin se postupně ustálí na normálu.

Mýtus 2: Ketodieta je nebezpečná pro játra a ledviny
Bílkoviny se tráví v zažívacím traktu, kde se štěpí na aminokyseliny a přes střevní stěny se dostávají do krevního řečiště. Pokud jíme více bílkovin, vzniká tudíž i více aminokyselin než standardně a tělo má více práce s odbouráváním. Tento proces probíhá v játrech a vzniká při něm jako odpad močovina, jež následně projde přes ledviny a odchází z těla ven. Proto se mluví o zatížení jater a ledvin. „Při běžném stravování se obecně doporučuje sníst denně bílkovin 0,8 až 1,2 g/1 kg ideální tělesné hmotnosti. Při ketodietě se denní dávka bílkovin zvýší na 1,2 g až 1,4 g. Navýšení je tedy opravdu minimální a u zdravého jedince se nejedná o žádné riziko. Oproti tomu několik až desítek kilogramů nadváhy, které s sebou pořád vláčíme, naše tělo prokazatelně ohrožují,“ varuje výživová specialistka a dietní koučka Martina Dvořáková. Případnou dysfunkci ledvin odhalí pouze lékař, proto ketodietu sestavujte pouze s odborníkem, který vás hned v úvodu vyšle na lékařské vyšetření. O nemoci ledvin totiž vůbec nemusíte vědět.

 Mýtus 3: Po skončení diety nastane jojo-efekt
Nejčastější chybou je úvaha „už jsem zhubla to, co jsem chtěla, jdu zase jíst jako dřív“. Pokud se po ukončení jakéhokoliv dietního režimu vrátíte zpět k dřívějšímu jídelníčku, pochopitelně přijde jojo-efekt. „Zde pak není na vině samotná dieta, ale návrat k původním stravovacím návykům, kvůli kterým jste dříve nabrali. Rozumné diety vás mají postupně připravit na budoucí kvalitní a vyvážený jídelníček s ideálním poměrem živin,“ vysvětluje Martina Dvořáková.

„Pokud jste před dietou milovali pečivo, můžete se k němu vrátit. Na trhu dnes seženete i proteinový croissant a chléb,“ říká dietní koučka KetoDiet Martina Dvořáková.

Mýtus 4: Proteinové nápoje jsou jen pro sportovce
Proteinové nápoje vídáme u sportovců, kteří ho pijí s oblibou po tréninku. V tomto případě se obvykle jedná o jedno druhové (často syrovátkové) a rychle vstřebatelné drinky. Jejich hlavní funkcí je dostat se rychle do svalů, jež v tom okamžiku potřebují výživu, aby mohly regenerovat a sílit. Jestli chcete spíše zhubnout nebo doplnit jídelníček, musíte se poohlédnout po úplně jiných proteinových nápojích. Takových, které obsahují širší spektrum bílkovin, pomaleji se vstřebávají a zasytí tudíž na delší dobu. V případě, že cestujete nebo zkrátka nemáte čas a možnost v klidu zasednout ke stolu, poslouží skvěle jako kvalitní náhrada jednoho jídla.

Proteinové nápoje nejsou jen pro sportovce. Můžou nahradit jedno bílkovinné jídlo, pokud nemáte čas se v klidu najíst. Na trhu seženete nespočet variant a příchutí. KetoDiet proteinové nápoje koupíte 7 ks za 385 Kč nebo v kilových baleních.

Mýtus 5: Musím se takto stravovat napořád
Proteinovou dietu, stejně jako jakoukoli jinou, nejde držet věčně. Má svůj začátek i konec. Podle odborné konzultantky, která se specializuje na energetický metabolismus, Mgr. Pavly Staňkové Ph.D., je vhodné po skončení proteinové diety navyšovat sacharidy postupně. „Přidávání sacharidů do vašeho jídelníčku po skončení diety by mělo být pozvolné a strava energeticky vyvážená, aby nedošlo k nepříznivému jojo efektu,“ upozorňuje Staňková. Doplňuje také, že pokud byl člověk před ketodietou zvyklý jíst nadměrné množství sacharidů, zejména ve formě jednoduchých cukrů, neměl by se k tomu rozhodně vracet, jinak je téměř jisté, že svá pracně shozená kila nabere velmi rychle zpět.

Zdroj: KetoDiet

Komentáře