Dny prevence diabetu: třetí ročník startuje v srpnu

Každý rok u nás přibývá 20 – 30 tisíc nových pacientů s diabetem a rostou i celosvětová čísla. Podle odhadů bude v roce 2030 trpět cukrovkou zhruba 15% světové populace a diabetes bude sedmou nejčastější příčinou úmrtí.

Proto je prevence a včasná diagnóza velmi zásadní. Jen v ČR totiž odhadem až čtvrt milionu lidí vůbec netuší, že jim hrozí cukrovka, protože necítí žádné potíže nebo je přisuzují něčemu jinému. První krok je přitom velmi jednoduchý – nechat si změřit hladinu cukru v krvi, např. při akci Dny prevence diabetu, která startuje 10. srpna 2018 ve Znojmě a pak pokračuje do dalších osmi měst.

Již třetím rokem vyráží mobilní ordinace „po vlastech českých a moravských“, aby umožnila lidem nechat si zdarma změřit hladinu cukru v krvi. Je to snadné, rychlé a bezbolestné a doposud se tak nechalo vyšetřit již 4 335 pacientů. Při vyšší naměřené hodnotě glykemie získáte i glukometr zdarma pro domácí měření. Konkrétní termíny a místa, kam letos zamíří mobilní ordinace, naleznete na stránce www.benu.cz/dny-prevence-diabetu.

Pokud dané termíny nestihnete nebo se nacházíte jinde, nevěšte hlavu. Hladinu cukru v krvi si můžete nechat změřit také u lékaře nebo například ve vybraných lékárnách sítě BENU, kde tuto službu pro veřejnost zavedli před rokem. Jejich seznam též naleznete na výše uvedeném odkazu. Od té doby si zde v rámci screeningu glykémie, nechalo změřit hladinu cukru v krvi již přes tisíc 1500 lidí. „Lidé chodí do lékárny poměrně častěji než k lékaři, a proto jsme se rozhodli tuto službu zavést a přispět tak k včasnému záchytu diabetiků,“ doplňuje PharmDr. Michala Belasová, garant odborných projektů BENU. Seznam těchto lékáren též naleznete na výše uvedeném odkazu.

Zdroj: Lékárny BENU

Komentáře