Jak se bránit kožní plísni?

Reklama

Kožní plíseň je infekční onemocnění i estetický problém. Jak jí předcházet a první pomoc při léčení volně prodejným přípravkem Exoderil.

Kožní mykóza, (plíseň kůže) je infekční onemocnění kůže způsobené houbami, tzv. dermatofyty, mikroorganizmy, které se velmi dobře a rychle množí v teple a vlhku.  Mohou postihnout kůži na těle, obličeji, ovlasenou část hlavy i nehty na rukou nebo nohou. Kožní mykózy jsou nejen zdravotním, ale také estetickým problémem, za který se mnoho lidí stydí, snižuje mu sebevědomí i celkovou kvalitu života.  Právě stud je jedním z důvodů, proč nejdou k lékaři nebo do lékárny pro některý z volně prodejných přípravků. Lidé, kteří trpí jiným závažným onemocněním, jako je např. cukrovka, lupénka nebo stavy s oslabenou imunitou, jsou k onemocnění kožní mykózou náchylnější.  Pro léčbu plísně kůže a nehtů je vhodný volně prodejný přípravek Exoderil.

Exoderil je volně prodejný přípravek na léčbu kožních plísní
Exoderil je volně dostupné antimykotikum s účinnou látkou naftifin. Vedle účinku proti plísním má naftifin také antibakteriální účinek proti různým grampozitivním a gramnegativním organismům, které se obyčejně vyskytují ve spojení s plísňovým onemocněním. Klinický účinek naftifinu se projevuje rychlým ústupem příznaků zánětu, zvláště svědění. Jeho výhodou je, že je dostupný ve formě masti i roztoku a lze ho používat jak při léčbě dospělých, tak dětí.  Roztok je obzvlášť vhodný při léčbě mykóz ve vlasové části hlavy, velmi dobře se hodí i pro léčbu onychomykózy (postižení nehtů). Krém i roztok se aplikují na postižené, dokonale očištěné a osušené místo jednou denně, v případě plísňového onemocnění nehtů se doporučuje aplikace dvakrát denně. Při léčbě je důležité být trpělivý a Exoderil aplikovat ještě minimálně další dva týdny po vymizení příznaků.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9496″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“277″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pozor na prostory se zvýšenou vlhkostí a vysokou návštěvností
Vlhké prostředí jako jsou bazény, sauny, sportovní zařízení, koupelny a sprchy v nich, ale také zapařená obuv vytvářejí ideální podmínky pro šíření spór hub – původců kožních plísní. Plísní je možné se nakazit i při práci s půdou na zahradě nebo při kontaktu s domácími zvířaty a mazlíčky. Přenos infekce je možný i hřebenem, nástroji na manikúru, pedikúru nebo zapůjčenou obuví.

Hlavní zásady, jak se kožní mykóze vyhnout:
• Při návštěvě sportovních zařízení, bazénů a saun je nutné dbát na hygienu: nechodit naboso, ale ve vlastních pantoflích, při odchodu se důkladně osprchovat.
• Po každém sprchování si pečlivě osušit pokožku, obzvláště nohou a meziprstní prostory.
• Vyhnout se nošení neprodyšné obuvi z nevhodných materiálů, ale také neprodyšného prádla,
větrat boty a jejich vnitřní části ošetřovat dezinfekčním sprejem, který lze koupit v lékárnách nebo prodejnách s obuví.
• Každodenní hygiena nohou a jejich větrání je nezbytné stejně jako nošení prodyšných bavlněných ponožek. V létě, kdy se nohy více potí, je vhodné nosit otevřenou obuv.
• Pokud někdo v rodině nebo okolí trpí tímto onemocněním, je nutné používat vlastní domácí obuv, ručníky, ale i hřebeny a dbát zvýšeně na hygienu.
• Při návštěvách se vyhnout nošení nabídnuté domácí obuvi, u nás tolik oblíbenému zvyku. V obuvi se drží zbytky oloupané kůže obsahující mikroorganizmy, kterými se snadno můžete infikovat.
• Mykózou je možné se nakazit i při návštěvě manikérky nebo kosmetičky, která nedostatečně desinfikuje své pracovní nástroje. Vhodné nejsou ani gelové nebo porcelánové náhražky nehtů.

Volně dostupné antimykotikum Exoderil je k dostání v kamenných i internetových lékárnách ve formě krému a roztoku. Doporučená maloobchodní cena 10 ml balení přípravku Exoderil kožní roztok je 149,- Kč, u 20 ml balení přípravku Exoderil kožní roztok je 234,90 Kč. Doporučená maloobchodní cena 15 mg balení Exoderil krém je 119,- Kč a u 30 mg balení Exoderil krém je 185,- Kč. Exoderil je volně prodejný lék k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Komentáře