Když buňky napadají vlastní tkáně v těle

Reklama

Trápí vás stále se vracející průjem, bolesti břicha a pocit celkového vyčerpání a únavy? Tělo hlásí problém, který byste neměli přehlížet. Kromě osobního diskomfortu, který komplikuje každodenní život, se může jednat o něco daleko závažnějšího než je střevní viróza či opakující se dietní chyby v jídelníčku…

Pocity plného břicha, přitom neuspokojivé vyprazdňování, bolesti v konečníku, ale i afty, vyrážky, záněty kloubů, postižení očí. Zdánlivě nesouvisející obtíže, které jsou ale velmi úzce propojené a mohou signalizovat vážné chronické autoimunitní onemocnění. Patří do skupiny idiopatických střevních zánětů as jmenuje se ulcerózní kolitida. Postihuje konečník a šíří se postupně tlustým střevem. Její původ je nejasný, existuje řada hypotéz, že vliv na vzplanutí nemoci má dědičnost, stres, oslabená imunita, infekce, kouření a celkově nezdravý životní styl.

Jisté je, že podstatou choroby je autoimunitní zánět, kdy imunitní buňky napadají tkáň vlastního těla a dochází k narušení sliznic tlustého střeva, vředům, krvácení, hnisajícím ložiskům, které ovlivňují fungování nejen samotného zažívacího traktu, ale celého organismu. Z toho plynou bolesti i problémy s vyprazdňováním, krvácení z konečníku. Pacienti trpí nechutenstvím, únavou, celkovou slabostí, někdy se objevuje i horečka. Hrozí dehydratace z dlouhotrvajících průjmů a zhoršený krevní obraz. Zánět, který postupuje tlustým střevem, může napadnout i další orgány těla, proto mají nemocní potíže s klouby, očima, záněty žlučových cest.

Fáze vzplanutí a zklidnění
Ulcerózní kolitida je typická svým průběhem, kdy se střídají období klidu (někdy i rok, ale také velmi krátké úseky) – remise – a plné propuknutí zánětu – relapsy. Trpí jí více žen než mužů a obvyklý výskyt je v dospělosti mezi 20. a 40. rokem věku. Nemoc trvá řadu let a léčba probíhá podle síly nemoci, podle častosti střídání jednotlivých fází. Průběh je velice individuální, každý pacient je na tom zcela jinak, proto někdy zpočátku mohou lékaři ulcerózní kolitidu zaměnit za Crohnovu chorobu. Když je průběh nemoci nekomplikovaný, pacient užívá protizánětlivé léky (kortikoidy, aminosalicyláty), antibiotika, probiotika a probiotika a imunosupresiva, která potlačují nadměrnou imunitní reakci organismu. Měl by dodržovat dietní opatření, posilovat organismus, doplňovat minerály a stopové prvky, které ztrácí ve vysoké míře. Pokud je nemoc v akutní závažné podobě, musí být často pacienti hospitalizováni, potrava je jim podávána žaludeční sondou a infuzemi. Lékaři přistupují i k chirurgickému řešení a odstraňují tlusté střevo. Pacient má v takovém případě dočasně či trvale umělé střevní vyústění (stomii).

Domácí úleva
Spočívá především v dietním režimu – nemocní jedí takzvanou bezezbytkovou stravu. Žádná kořeněná a dráždivá jídla, vlákninu, ovoce pouze oloupané, zeleninu spíš vařenou či dušenou, nedoporučují se mléčné výrobky, čokoláda, pečivo bílé nikoli vícezrnné. Důležitý je dostatek tekutin, neperlivých vod, minerálek, zředěné čaje a silně zředěné ovocné šťávy. Jídlo by emocní měli konzumovat pomalu, po malých porcích, aby střevo co nejméně zatěžovali, aby mělo čas stravu zpracovat.
Zkuste bylinky: kokošku, kontryhel žlutozelený, zlytobýl. Pro činnost střev jsou dobré borůvky, lněný olej a čaj z ostružinového listí.
Důležitý je klid, odpočinek, co nejméně se stresovat. Pokud máte podobné onemocnění v rodině, preventivně žijte zdravě, nekuřte, snažte se dostatečně vyprazdňovat střeva: pravidelným pohybem, sportováním, v jídle vlákninou, pomocí také dokáže rybí tuk. Tak můžete předejít nebo alespoň zmírnit případný nástup nemoci.

Komentáře