První akumulátorový vysavač se sacím výkonem cylindrického přístroje napájeného ze sítě

Reklama

Na český trh přichází první akumulátorový vysavač se sacím výkonem cylindrického přístroje napájeného ze sítě1 „To je důvod, proč přestáváme vyvíjet vysavače s napájecím kabelem” říká James Dyson

• Nový model Dyson Cyclone V10TM disponuje nejvyšším sacím výkonem ze všech bezdrátových tyčových vysavačů na trhu4
• Inženýry Dyson vyvinutý digitální elektromotor v modelu V10 je menší a lehčí, přesto má o 20 % vyšší sací výkon než jednotka pohánějící Dyson V8TM
• Uspořádání stroje umožňuje lineární proudění vzduchu a ještě jednodušší vyprazdňování odpadní nádoby

Společnost Dyson představila v New Yorku svůj zatím nejvýkonnější motor dosahující až 125 tisíc otáček za minutu. Navíc při téměř poloviční váze než předcházející model V8, což novému pohonnému ústrojí dává nejvyšší měrný výkon jakéhokoliv sériového Dysonova digitálního motoru. Tato technologie je srdcem nového akumulátorového vysavače Dyson Cyclone V10TM, kterému dává sací sílu cylindrického vysavače s napájecím kabelem při zachování uživatelského komfortu a všestrannosti užití, jaké poskytuje jen akumulátorový vysavač.

James Dyson vysvětluje: „Parametry našeho digitálního motoru V10 umožňují konstruovat akumulátorové vysavače o sacím výkonu srovnatelném s přístroji napájenými ze sítě. Mimořádně lehký a výkonný Dyson Cyclone V10 je důvodem, proč přestáváme vyvíjet modely s napájecím kabelem.“

Detaily k inovativnímu řešení motoru:
Konvenční komutátorové elektromotory bývají relativně objemné, těžké a omezené výkonem, tedy otáčkami, které jsou konstrukčně schopny vyvinout. Motory ve vysavačích typicky váží kolem 800 g a vytočí přibližně 40 tisíc otáček za minutu. Dysonův digitální motor, tedy spínaný reluktanční elektromotor bez uhlíků, dosahuje ve všech těchto ohledech lepších parametrů. Nejnovější a nejvýkonnější model V10 se točí 2000 krát za sekundu, což mu dává trojnásobný měrný výkon ve srovnání s modelem V2, první generací Dysonova digitálního motoru.

Klíčové inovace v konstrukci modelu V10 jsou tyto:
1) Zatímco Dysonův digitální motor V2 byl založen na dvou pólech, V10 jich má osm. Přepíná proto polaritu rychleji, až 16 tisíc krát za sekundu. To mu dává vyšší výkon a v důsledku také umožňuje jeho lehčí a kompaktnější konstrukci.
2) Nové diagonální oběžné kolo dává motoru V10 jeho užší a delší tvar, který mu umožňuje nasávat více vzduchu. Jeho lopatky se částečně překrývají, což zvyšuje jejich plochu povrchu a rotoru dodává větší sací výkon.
3) Bezprecedentní výkon motoru si vyžádal také zcela novou konstrukci hřídele, která musí vydržet zátěž až 125 tisíc otáček za minutu. Inženýři společnosti Dyson tedy použili keramiku tvrzenou při 1600 stupních Celsia, která je třikrát pevnější než železo, při poloviční hustotě nového materiálu.

„Chytrý“ Dysonův digitální motor V10 se neustále přizpůsobuje okolním podmínkám za účelem udržení nejvyššího výkonu: monitoruje svoji polohu, atmosférický tlak i teplotu, vlastně by mohl sloužit jako jednoduchá meteorologická stanice. Jeho tlakové senzory jsou tak jemné, že dokonce rozezná, zda-li vysáváte na podlaze či na stole. Díky tomu si udržuje optimální výkon v rozdílné nadmořské výšce – vyvine tedy vždy stejný tah, ať už vysáváte na Kvildě nebo v Hřensku, nejníže položené obci Česka.

Nový vysavač Dyson Cyclone V10TM
Akumulátorový vysavač Dyson Cyclone V10TM je postaven kolem Dysonova digitálního motoru V10. Jeho konstrukce umožnila inženýrům společnosti Dyson otočit ústrojí obsahující radiální cyklony vůči odpadní nádobě o 90°. Vzduch tedy strojem proudí v přímce, což zvyšuje sací výkon v poměru vůči vynaložené energii o 20 %2. Navíc umožňuje vyprazdňovat odpadní nádobu pouhým nasměrováním stroje na odpadní koš a stisknutím tlačítka. Odpadní nádoba nového vysavače má ve srovnání se staršími modely o až 40 % větší kapacitu3, dovoluje toho tedy vysát více při méně častém vyprazdňováním.

Separace nečistot
Jiné cyklonické vakuové vysavače mohou nečistoty ze vzduchu separovat méně efektivně, takže jsou zachyceny filtrem a snižují průtok vzduchu od motoru, respektive sací výkon. Dyson Cyclone V10TM ovšem má nejvýkonnější sání ze všech tyčových vakuových vysavačů4 s akumulátorem. Čtrnáct cyklonů precizně uspořádaných kolem osy přístroje víří vzduch rychlostí až 190 km/h. Generují odstředivou sílu přes 79 tisíc g, kterou ze vzduchu odloučí i mikroskopické částečky.

Filtrace vzduchu
Ostatní vakuové vysavače mohou do vzduchu vracet prach, alergeny a bakterie. Nový Dyson má filtry před a po motoru vyvedeny jako jedinou, uzavřenou komponentu. Díky vylepšené filtraci zachytí 99.97% alergenů menších než 0,3 mikronů.

Systém uchovávání elektrické energie
Dysonův digitální motor V10 pohání baterie s vyšší hustotou energie při zachování stejné váhy. Spolu s vylepšenou elektronikou a řízením čerpání energie umožňuje vysavači Dyson Cyclone V10TM běžet až hodinu na jedno nabití. Přístroj není zapínán tlačítkem a neběží tak po celou dobu vysávání, ale je ovládán spouští přesně v okamžicích, kdy skutečně vysává. Motor naběhne na plný výkon za pouhý zlomek sekundy.

Vylepšená hubice
Stejně jako na samotný přístroj se inženýři společnosti Dyson soustředili také na hubice a jiné příslušenství. Hubice s rotačním kartáčem je vybavena výkonným elektromotorem, který tlačí tuhé nylonové štětiny hluboko mezi vlákna koberce, kde zachycují i pevně usazené nečistoty a vlasy. Její měkké antistatické nitky z uhlíkových vláken zase odstraňují jemný prach z pevných podlah. Hubice s měkkým válcem čistí pevné podlahy od větších nečistot i jemného prachu. Také její válec sestávající z jemně tkaného nylonu a antistatických karbonových vláken je poháněn vlastním motorem.

Srovnání nejlepších akumulátorových vysavačů naleznete na webu Arecenze.cz.

Zdroj: Dyson

Komentáře