Rozhovor s ultramaratoncem René Kujanem

Rozhovor s ultramaratoncem, který se rozhodl pokusit překonat český rekord a zároveň přispěje na dobrou věc.

„Každý den uběhnu minimálně maratonskou vzdálenost, tedy alespoň 42 195 metrů,“ říká o projektu cesty na vrchol ultramaratonec René Kujan.

Uběhnou ve 22 dnech 22 maratonů je skutečně výzva, na kterou by si jen tak někdo netroufl. A když k tomu ještě přidáte výběh na sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších pohoří v České republice, máte před sebou úkol, před který se v červnu postaví ultramaratonec René Kujan (42) a pokusí se tak překonat český rekord.

Roku 2012 oběhl celý ostrov Island. Za 30 dnů tak uběhl 1 311 kilometrů. Rok na to přeběhl stejný ostrov napříč z nejsevernějšího do nejjižnějšího bodu a v roce 2014 se potřetí vrátil na „místo činu“, tentokrát ale běžel z nejvýchodnějšího do nejzápadnějšího bodu. „Oficiálně byly do České knihy rekordů zapsány všechny tři islandské běhy. Zároveň mám potvrzeno, že jsem v tomto počínání byl první na světě,“ říká René Kujan, který má nyní před sebou charitativní běh pro projekt Cesty na vrchol.

Proč jste se rozhodl zapojit se do charitativního projektu Cesty na vrchol?
Je to tak, že po úspěšných islandských bězích, jimiž jsem se snažil pomoci vozíčkářům jak tady u nás, tak na Islandu, a po několika menších projektech věnovaných témuž účelu nadešel čas zase na něco většího. Tentokrát padla volba na Českou republiku. Celý běžecký projekt bude věnován podpoře České asociace paraplegiků.

Výtěžek z běhu bude tedy věnován na pomoc vozíčkářům. Proč právě jim?
V roce 2007 jsem na sedadle spolujezdce bez airbagu absolvoval těžkou dopravní nehodu. Po mnohonásobném oživování a následné operaci páteře někteří lékaři pochybovali, zda ještě někdy budu běhat. Následovala náročná půlroční rehabilitace, jejíž část jsem strávil v Rehabilitačním ústavu Kladruby. Tam jsem poznal mnoho lidí na vozíku, kteří na tom byli fyzicky mnohem hůře, ale psychicky (pro mne nepochopitelně a záhadně) lépe než já. Tato setkání mne inspirovala k tomu, že jsem všechny své běžecké projekty věnoval právě podpoře vozíčkářů.

Proč jste si zvolil trasu – 7 nejvyšších vrcholů 7 pohoří v ČR?
Vypůjčil jsem si tento nápad od kamarádů horolezců. V jejich světě je to totiž taková nejvyšší meta. Nejen dobýt Mount Everest, ale dobýt všechny nejvyšší vrcholy všech kontinentů – Seven summits. Ta myšlenka je v podstatě totožná, jen ve zmenšeném měřítku. A jelikož na české hory není třeba lézt, použiju způsob pohybu, který se mi dříve osvědčil. Poběžím.
Běh je v poslední době velmi populární.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8423″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“516″}}]]

Věříte, že si s vámi troufne vyběhnout na vrcholy mnoho lidí?
Určitě se nějací blázni najdou (smích). Ale zaběhat si spolu můžeme i po rovině. Budu vybíhat nejen na vrcholy, i cestu mezi nimi budu překonávat během. A připojit se může každý na úsek nebo terén, jaký mu bude právě vyhovovat.

Po celou dobu budete mít u sebe speciální telefonní číslo, na kterém vás případní zájemci o běh s vámi budou moci zastihnout…
Je to tak, bude to sloužit hlavně pro domluvu, kdy a kde se sejdeme na společný výběh. Mám výborná vodě a potu odolná sportovní sluchátka s mikrofonem, takže popovídat si můžeme kdykoli. Přesto ale doufám, že si budeme povídat převážně osobně. Času při každodenním maratonu bude určitě dost.

Jak dlouho každý den poběžíte?
Co do vzdálenosti minimálně maratonskou vzdálenost, tedy alespoň 42 195 metrů. Časově to už bude náročnější odhadnout. Často s sebou totiž budu mít také běžecký vozík s veškerou výbavou. A nepříznivě nakloněná rovina s kamenitou cestou dokáže také zdržet a potrápit. Budu hodně spokojený, když to alespoň někdy půjde za čtyři hodiny.

Máte nějaký cíl, kolik by se mělo vybrat peněz, kterého když se dosáhne, budete spokojen?
Ano. Budu spokojen, když se pro vozíčkáře podaří vybrat alespoň 300 000 korun. Generální partner celého projektu skupina ČSOB totiž každou korunu zdvojnásobí. „Vyběhat“ tak půjde 600 000 korun. A to už je pro lidi po úrazu páteře skutečně znatelná pomoc.

Komentáře