Světový den roztroušené sklerózy v Praze

Pražané vysadili v Kateřinské zahradě slunečnice, jako symbol naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Nemocné u příležitosti Světového dne RS, který připadl na 30. května, podpořili jejich blízcí, lékaři i kolemjdoucí. Akci uspořádal Nadační fond IMPULS. Kromě Prahy se do projektu zapojuje dalších 9 českých měst.

V Praze a středních Čechách trpí RS přes 4000 lidí. Akce jako Rozsviťme ČR mají podle organizátorů zvýšit povědomí o nemoci. Mají také ukázat, že i s takto vážnou diagnózou je možné žít kvalitní život.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

 

Komentáře