Víte co je Hirudoterapie?

Reklama

Hirudoterapie je léčba prostřednictvím pijavic. Pijavicemi se léčí už dávno. To věděli již ve středověku. Avšak víte, co všechno a jak se léčí pijavicemi dnes?
Letité zkušenosti s pijavicemi má Karel Kučera s Institutu krásy a zdraví ADARAYA.

Pomocí pijavic dnes mohou odborníci léčit spoustu problémů a nemocí. Pomocí pijavic lze například řešit mnoho zánětlivých problémů na někoílika úrovních:

Mechanické ( traumata, modřiny, rány)
Fyzikální – popáleniny, omrzliny , poškození , náraz atd.
Chemické – léze, kyseliny, alkálie, toxiny atd.

Zánět je totiž základem každého patologického procesu.
Dosud nahromaděná klinická pozorování a výsledky studií ukazují, že pijavice mají silný protizánětlivý účinek po jejich přiložení. Čím blíže jsou zánětu na povrchu kůže, tím snažší je získat klinický prospěch z přiložených pijavic.  Jde o případy hidroadenity, mastitidy a jiných zánětlivých onemocnění kůže a podkožní tkáně, zánětu povrchových žil (flebitida), vnější hemeroidy atd.
Hirudoterapie tak umožňuje 1.5 – 2 krát zkrátit dobu trvání léčby. Klinicky významný účinek nastává po prvním postupu.
Efektivní využití pijavic je rovněž i při léčení zánětlivých onemocnění svalů, kloubů a periartikulárních tkání-v blízkosti kloubů ( myositis, artritis, bursitis, periartritis atd.)

Pijavice se dále používají rovněž díky svému protizánětlivému účinku i v oblastech zánětu jako jsou edémy mezibuněčných prostor, edém venózní, zhoršená viskozita krve, zhoršení lymfodrenáže, což vede ke kumulaci metabolitů a rozkladných produktů, ale také k výrazně oslabené imunitní odpovědi. Dochází k porušení odtoku krve a to vede k drastickému omezení jejího přítoku do léze. Dále dochází k omezenému přísunu potřebných látek pro výživu buněk. A co je nejdůležitější, chybí kyslík! Hypoxie dále zhoršuje stav tkání. Zhoršuje se krevní oběh, a tím i účinnost farmakologické léčby.

V první fázi zánětlivého procesu poskytují přiložené pijavice řadu významných účinků:
Snížení edému intersticiálních (mezitkáňových) prostor (dekongestivní efekt), obnovu mikrocirkulace a eliminace hypoxie a aktivace lokálních imunitních procesů.

A na co dále lze pijavice ještě použít?

„Použití pijavic může být základem protizánětlivého působení u infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, pankreatitidy, hepatitidy, a dalších hlubokých procesů. Výše popsané poruchy mikrocirkulace se postupně rozšiřují hlubším směrem k místu zánětu. Bylo by chybou si myslet, jakmile se dostaneme na požadované místo , že zastavíme zánětlivý proces. K dosažení tohoto cíle musíte mít více zkušeností než u procesů vyskytujících se na povrchu kůže. Je třeba určit správný počet pijavic a četnost ošetření, stejně jako požadovaný počet pijavic v přikládací zóně. Kromě toho bude potřeba zabezpečit komplex terapeutických opatření, jejichž cílem je způsobit ukončení zánětlivých faktorů. Pokud budeme mluvit o podávaných látkách z přisátých pijavic, které jsou rovnoměrně distribuovány přes krevní řečiště v celém těle, což vede k celkovému léčivému účinku. Ve středu zánětu jsou mnohem nižší koncentrace látek než v povrchových procesech, které vyžadují zvýšený počet pijavic k proceduře. To znamená, že popsané mechanizmy , kromě protizánětlivého, poskytují trofické, anti ischemické řešení a do určité míry imuno stimulační účinek.“ říká Karel Kučera z institutu ADARAYA.

Komentáře