24. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literární festival je v plném proudu

Reklama

Hlavními tématy roku 2018 jsou Komiks a Převratné 20. století
Svět knihy Praha, který v roce 2017 navštívilo přes 40 000 návštěvníků, se bude ve své programové části věnovat komiksu v nejrůznějších podobách od mainstreamu po jeho artové formy. „Připravujeme komiksovou zónu s prodejní přehlídkou desítek domácích i zahraničních tvůrců,“ vysvětluje Radovan Auer, ředitel veletrhu. Na programu je také řada diskuzí, během kterých autoři a osobnosti nejen z České republiky přiblíží Převratné 20. století, druhé hlavní téma akce. „V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku republiky a také výročí tzv. osmičkových roků, které významně ovlivnily naši historii. V rámci Světa knihy Praha jsme se rozhodli dané téma rozšířit a pokusit se o celkovou reflexi dvacátého století, které bylo převratným nejen v historii střední Evropy,“ doplňuje Radovan Auer.

Čestný host
Literární festival, jenž sestává z prezentací nakladatelů, autogramiád a čtení, představuje každoročně ve větším rozsahu také literaturu jedné vybrané země. Čestným hostem nadcházejícího ročníku je Stát Izrael.  Kromě řady autorů, jmenujme například Davida Grossmana, aktuálního laureáta Man Bookerovy ceny za rok 2017, Avrahama B. Jehošuu či Drora Mišaniho, jsou dále připraveny besedy k zajímavým tématům.

Letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha má pro návštěvníky připravenu řadu novinek, některé úspěšné se opakují z předchozího ročníku. Část festivalového programu zůstává v prostorách Lapidária Národního muzea, kde se uskuteční především debaty k tématu 20. století. Pavilon menších specializovaných nakladatelství, jichž se představí celkem dvanáct, opět vyroste před Průmyslovým palácem. Venkovní plochu také obsadí nový pavilon Rosteme s knihou, ve kterém budou probíhat pořady především pro školy, mládež a rodiče s dětmi. „Chceme, aby prostor před palácem opravdu žil co nejvíce literaturou a knihami, ale i letos zde chystáme dostatek kvalitního občerstvení pro naše návštěvníky,“ podotýká Radovan Auer a dodává, „v sobotu je ještě nachystána na venkovní ploše akce pro náctileté, a to HumbookStage, kde je připraven atraktivní program.“

Hosté literárního festivalu přijíždějí ze šestadvaceti zemí. „V Praze se představí desítky zahraničních autorů, a tak mají návštěvníci opravdu z čeho vybírat,“ upozorňuje dramaturg programu Guillaume Basset aupřesňuje, „doprovodný program bude probíhat i na dalších místech jako v Památníku Šoa Praha či v literární vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX.“

Odborné pořady, jež mohou navštívit i zájemci z řad široké veřejnosti, jsou připraveny ve spolupráci s Českým literárním centrem. To nachystalo čtyřdenní program v rámci Profesního fóra a bude možnost vyslechnout si novinky k prezentacím české literatury v zahraničí či besedy s překladateli i dalšími osobnostmi literárního světa.

Další tematické bloky
Das Buch
12. ročník projektu představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Společně jej připravují tři instituce: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v Praze.

Pořady pro děti a mládež
Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů je připravován ve spolupráci s nakladateli dětské literatury, profesními sdruženími a organizacemi, jež se věnují podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih. Pod názvem celorepublikové kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou je každoročně představována literatura pro děti a mládež, jsou oceňováni účastníci literárních soutěží, zároveň se formou vlastních pořadů mají možnost prezentovat partneři kampaně.

Deskoherní zóna
Rozšířený prostor klubu deskových her Paluba, ve kterém se představí osm vydavatelů a kde je možné si „pohrát“ či lámat hlavu nad jejich výrobky.

Fantasy & Sci–fi
Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude tradičně vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce, ve kterém se budou střídat po čtyři dny zajímaví autoři žánru. Programová část je tradičně realizována zejména ve spolupráci s časopisem Pevnost a XB-1.

Audioknihy
Loňské hlavní téma návštěvníky zaujalo, a tak se na veletrh vrací opět do speciálního audioknižního prostoru.

Vaříme s knihou
Téma, jež získává stále větší okruh fanoušků. Návštěvníci budou moci sledovat přípravu pokrmů popisovaných v kuchařkách, které jsou k dostání na knihkupeckých pultech, včetně prezentace zdravého životního stylu.

Noc literatury
V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu probíhá tradičně projekt Noc literatury, čtení z překladů evropských literatur, jenž pořádá České centrum Praha ve spolupráci s kulturními organizacemi sdruženými v projektu EUNIC. V letošním roce se uskuteční na řadě míst v Praze 1, dne 9. května.

Ceny a soutěže na veletrhu (výběr)
Cena Jiřího Theinera
Cenu Jiřího Theinera uděluje společnost Svět knihy, s.r.o. žijící osobnosti či instituci, jež se svou prací významně podílí na šíření a propagaci české literatury v zahraničí. V roce 2018 odborná komise vybrala jako laureáta britského bohemistu, překladatele a jazykovědce Davida Shorta. Donátor finanční prémie je syn Jiřího (George) Theinera Pavel Theiner.

Svět knihy, s.r.o.
Souboj čtenářů – soutěž ve znalosti obsahu knih – literární soutěž pro šesté třídy základních škol.
Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih – Rosteme s knihou
Cena Jiřího Ortena
Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Slovník roku 2017
Jednota tlumočníků a překladatelů
Anticena Skřipec
Obec překladatelů
Ceny Akademie science-fiction, fantasy a hororu
Akademie science-fiction, fantasy a hororu
Udílení cen Audiokniha roku 2017
Asociace vydavatelů audioknih, z.s.
Spolu v bublinách / česko–polská komiksová soutěž
Polský innstitut v Praze
Dunaj na Vltavě 6
Svět knihy, s.r.o., Literárne informačné centrum, ve spolupráci s Mosty – Gesharim, o.z. a Anasoft literou

SVĚT KNIHY PRAHA 2018 v číslech
Statistika literární festival:
Počet účinkujících: 642
Počet programů: 556
Počet výstav: 22
Počet zemí a regionů – účinkující v programech: 26
Argentina, Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Jižní Korea, Kanada, Kongo, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Stát Izrael, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA, Velká Británie

Statistika veletrh:
Počet vystavovatelů: 404
Počet stánků: 208
Plocha: 3.495 m2
Počet zemí a regionů – vystavovatelé: 22
Bělorusko, Česká republika, Čína, Dánsko, Finsko, Francie, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Stát Izrael, Španělsko, Švédsko, Tchaj-wan, Ukrajina, USA, Velká Británie

Celkem na veletrh a festival přijíždějí hosté ze 29 zemí světa.
Místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha
Termín: 10. – 13. května 2018
Pořadatel: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů
Záštita: ministr kultury ČR, primátorka hl. m. Prahy, starosta MČ Praha 7
Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha 7

Partner plateb: ČSOBPartneři: Centrum současného umění DOX, Česká centra, České literární centrum, Moravská zemská knihovna, Národní galerie, Národní muzeum, Obecní dům, Památník Šoa v Praze, Skandinávský dům; Alza Media, Auroton Computer, DeDietrich, EL AL Israel Airlines, Graspo, Kosmas, Magnesia, Povodí Vltavy Mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, Právo, týdeník Echo, Echo 24, Knižní novinky, Host, A2, Literární noviny, Radio1

Zdroj: www.svetknihy.cz

Komentáře