BEZPEČNĚ NA KOLE.CZ 2018 – BIKUJEME BEZPEČNĚ A ZDRAVĚ

Reklama

Letošní ročník projektu bude ve znamení novinek. Nechceme usnout na vavřínech, ale naší snahou je projekt stále rozvíjet a přinášet nové poznatky a aplikovat je do projektu. Vytvořit jasné synonymum: zdravý dětský sport a bezpečná cyklistika.

Češi jsou národem cyklistů, ale chybí cyklistická gramotnost a technika
KOLO je láska na celý život
Pohled ze sedla bike je te NEJ
Cyklisté jsou lidé, které pojí silné pouto kamarádství

Zní to ideálně, co? Věřte mnoho pravdy na tom bude.

Nestrkejme hlavu do písku
Kýžený rozvoj cykloturistiky však s sebou nese také nežádoucí nárůst počtu kolizních situací a úrazů, neboť chybí pověstná cyklistická gramotnost.

Kdo jezdí na kole nezlobí
Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Za tu dobu jsme ve školách, při výstavách, sportovních festivalech, v obchodních centrech, při dětských dnech, a jiných příležitostech, oslovili přes dvě desítky tisíc dětí! Základem je edukativní koncept pro základní školy.

Osobnosti táhnou
Motivujeme děti ke sportu prostřednictvím zajímavých osobností. Letošní rok se do projektu zapojili: Legenda světové paralympijské cyklistiky – Michal Stark, fotograf a bývalý závodník freestyle BMX – Matěj Dereck Hard, ale také parkurista Tary.

 

Matěj Dereck Hard
1) Kdo je Matěj Dereck Hard? 
Matěj je mnoho osobností a profesí v jedné, ale především jsem fotograf. Možná lépe řečeno umělecký fotograf. V současné době se věnuji především volné umělecké tvorbě – ucelené série ve stylu pop-art photography (zásadní práce jsou k vidění zde http://dereckhard.com/cz/ photography/volna-tvorba/), fotím autorské rubriky pro český a slovenský Red Bull (s jednou z nich jsme vyhrál Grant Prahy na posledním Czech Press Photo) a také vydávám fotografické knihy. Tou poslední byla fotografická pohádka pro nejmenší ZUličníci.

2) Proč se stal ambsasadorem BNK?
Kolo miluji již od útlého věku. Přijde mi důležité se o poznatky, které jsem získal dělit a předávat rady dále.

3) Proč je pro tebe kolo číslo jedna ?
Pro mě je spíš srdcová záležitost freestyle BMX, konkrétně disciplína flatland, kterou jsem začal jezdit kolem roku 2000. Zároveň jsem BMX hodně žil, fotil jsem ho a vydával jediný český časopis o BMX – LoveBMX.

4) Je z tvého pohledu cyklistika bezpečný sport a za jakých podmínek?  Co by neměli cyklisté opomenout, kde a kdy být tzv. ve střehu?  

Já si myslím, že ano! Pokud cyklisté dodržují pravidla silničního prozovzu a také zdravý rozum. Mluvím o klasické cyklistice. Moje disciplína – tedy BMX flatland je také celkem bezpečná, ale samozřejmě odřenin, naraženin a tak podobně bylo nespočet. A pak jsou disciplíny jako BMX street, dirt nebo BMX vert a tam už může jít o život, když třeba špatně dotočíte backflip.

Legenda světové paralympijské cyklistiky – MICHAL STARK
1) Kdo je Michal Stark?
Legenda světové paralympijské cyklistiky. Jeden z nejdéle závodících cyklistů. Mistr světa, dvojnásobný mistr Evropy, medailista z paralympiády. Držitel 23 velkých světových medailí. Silniční, dráhový cyklista a občasný biker.

2) Proč se stal ambasadorem projektu BNK?
V současnosti už pomalu přecházím z kariéry vrcholového cyklisty na cyklistu aktivního. Máme s kamarády a kamarádkami vlastní amatérský cyklistický tým Stark Cycling Team. Uvědomuji si jak je důležité i na kole ctít pravidla a jezdit s rozumem. Proto se rád stávám ambasadorem tohoto projektu a vidím jako smysluplné pomoci s osvětou mezi žáky a studenty na školách.

3) Proč je pro tebe kolo, silnička sportem číslo jedna?
Cyklistika a hlavně silniční, mi učarovala už dávno. Jízda na kole mi dává nesmírný pocit svobody a umožňujemi dostat se do míst kam bych se bez kola dostával jen obtížně. Nedokáži si bez kola a pravidelného tréninku – vyjížděk, představit svůj každodenní život.

4) Je z tvého pohledu cyklistika bezpečný sport a za jakých podmínek? Co by neměli cyklisté opomenout, kde a kdy být tzv. ve střehu?
Cyklistika je relativně bezpečný sport, když se dodržují psaná i nepsaná pravidla. Dodal bych ještě například – nepřeceňujte své síly a dovednosti a zbytečně neriskujte, ať už jedete po silnici, polní cestě, nebo lesní pěšině.

Zdroj:
BezpecneNaKole.cz
facebook.com/BezpecneNaKole
instagram.com/Bezpecne_Na_Kole

 

Komentáře