Jak na správné stravovací návyky u malého dítěte?

Reklama

Bojujete se svým dítětem o každé sousto? Nutíte ho nebo přemlouváte, aby snědlo alespoň trochu? Unavují vás tyto neustálé bitvy? Možná právě váš potomek patří mezi děti se stravovací poruchou. Mnoho rodičů totiž, než aby své děti nutilo do jídel, které jim nechutnají, raději volí jednoduší cestu a připravují jim dokola „osvědčené“ pokrmy.

To může vést k problémům s příjmem potravy, protože časem nebude mít dítě důvěru k novým jídlům. Jak tedy přimět děti k tomu, aby nebyly vybíravé? Přinášíme vám pár tipů, které k tomu pomůžou.

1) Vyjasněte si role
Je potřeba si uvědomit svou vlastní úlohu v podávání pokrmů. Tou je, že vy určujete, co a kdy bude váš potomek jíst. Na něm je už jen říct, že má dost.

2) Podávejte nová a výživná jídla
Děti jsou od přírody nedůvěřivé k novým pokrmům. Nenuťte je proto hned na poprvé všechno sníst. Nechte je se napřed seznámit se všemi novými vůněmi a chutěmi. Děti si na ně zvyknou, když je dostávají opakovaně. I když se to po prvním ochutnání nemusí vůbec zdát. Na děti funguje také efekt důvěryhodné osoby. Pokud uvidí, že stejné jídlo jí rodina nebo někdo z malých přátel, tak si k němu najde cestu snáze. Také se snažte dodržovat časy obědů a svačin, které jsou dobré pro získání stravovacích návyků.

3) Buďte oporou, ne drábem
Malé děti ví, kolik potřebují sníst. Jejich pocity hladu nebo nasycení jsou silnější než u dospělých, a proto toho vždy s ní tolik, kolik jejich tělo potřebuje. Nesnažte se je tedy přemlouvat, uplácet nebo nutit do jídla. Nesnažte se také jídlo využívat k jiným cílům. Nemělo by být odměnou ani trestem. Oběd si totiž nebudou spojovat s hladem a začnou si vybírat jen některá jídla. Sníží se tak jejich reakce na pocit hladu nebo přejedení.

4) Učiňte podávání jídel dětem zábavným
Snažte se využít jídlo k učení se novým věcem. Vypněte rušivé zvuky a jezte spolu s vaším potomkem. Existují i výrobky, které tyto činnosti podporují, jako jídelní sady s výukovými kostičkami. Jednu takovou si můžete nechat dovést spolu s nákupem z Kolonial.cz.

5) Buďte dobrým vzorem
Nejvíce návyků pochytí každý doma. Vy i celá rodina buďte u jídla vzorem tak, aby se i ten nejmenší naučil zdravým stravovacím návykům právě od svých nejbližších.

Tip redakce:
Nejdřív jídlo, potom zábava
Nemůžete občas vašeho malého nezbedu přesvědčit, aby přerušil hru, posadil se ke stolu a začal se soustředit na oběd? Možná je na čase vyzkoušet jídelní sadu Placematix. Je kompatibilní s Lego Duplo a jakmile se dítě nají, může se ještě u stolu za odměnu věnovat hře. A vy budete mít čas v klidu dojít a po obědě uklidit, zatímco vaše ratolest své prostírání přestaví třeba na zoologickou zahradu nebo hasičskou stanici.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21091″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“429″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pokud máte doma vyloženě nejedlíka, může ho prostírání k jídlu motivovat a postupně zlepšovat jeho stravovací návyky. Nádobí je naprosto bezpečné a splňuje všechny bezpečnostní normy. Můžete ho navíc omývat v myčce a jídlo v něm ohřívat v mikrovlnné troubě. K jídelní sadě si můžete pořídit i vzdělávací kostičky, která vaše dítě naučí formou hry poznávat všechna základní čísla.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21092″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“429″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Až budete příště na Kolonial.cz objednávat zásobu biozeleniny na zdravé obědy anebo dětské přesnídávky, můžete Placematix jednoduše přidat k nákupu. Řidič vám ho ochotně přiveze až domů. Jídelní set Placematix si můžete zakoupit na Kolonial.cz za cenu 399 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21093″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“454″}}]]

U jídla se Váš nejmenší může také naučit poznávat zvířátka, a to pomocí výukových kostiček. Ty můžete také zakoupit na Kolonial.cz za cenu 149 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21094″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Zdroj: Kolonial.cz

Komentáře