Když muzikant nehraje, jako by nežil, říká houslista Pavel Šporcl

Reklama

Na více než tříhodinovém živém koncertu Národ sobě – kultura Tobě, vysílaném v sobotu 27. února na ČT Art, bude jediným sólovým zástupcem klasické hudby. Opět dokazuje, jaké renomé si houslista původem z Českých Budějovic vydobyl.

Pavel Šporcl je umělec, který toho pro popularizaci klasické hudby udělal víc než kdo jiný. Není proto divu, že na tomto obřím koncertě nemůže chybět.

Je o mě známo, že se cítím být hrdým Čechem a všude ve světě s pýchou říkám, odkud jsem. Proto jsem s velkou ctí přijal pozvání na tomto koncertě vystoupit. Dlouhodobě upozorňuji na to, že situace v kultuře během nákazy Covid-19 je pro nás, umělce, likvidační. Snad teď budeme více slyšet“, řekl ke svému vystoupení houslista. Divákům zahraje svoji úspěšnou autorskou skladbu Magical 24, spolu s ním vystoupí beatboxer Jaro Cossiga. Šporcl tak opět dokazuje, že klasická hudba není spoutaná hranicemi žánru.

Ani v době krizových opatření houslista nezahálel, v první vlně odstreamoval 17 plnohodnotných celovečerních koncertů, na podzim vydal knihu Můj život (nejen) s houslemi a v posledních dnech dokončil desku Paganiniana pro největší německé nezávislé vydavatelství Hänssler Classic. Na desku si vybral skladby, které patří k nejtěžším v houslovém repertoáru a jsou výsadou jen hrstky světových houslistů. K těmto skladbám patří Paganiniho Capriccio č. 24, Milsteinova Paganiniana, Ernstova Poslední růže, Schnittkeho dílo A Paganini či Šporclovy virtuózní variace na píseň Kde domov můj. Velmi záslužným počinem je bezesporu světová premiéra nahrávky skladby Caprice prvního velkého českého houslového virtuóza Josefa Slavíka a Kadence k houslovému koncertu N. Paganiniho od největšího českého houslisty historie Jana Kubelíka.

K natočení této desky jsem se připravoval dlouho, jedná se skutečně o ty nejtěžší skladby houslového repertoáru a chtěl jsem je posluchačům nabídnout v technicky dokonalém provedení“, dodal k chystanému albu Šporcl.

Album vyjde celosvětově v dubnu/květnu 2021 a houslista v průběhu letošního podzimu plánuje navázat na něj svým tradičním turné.

Pro více informací o všech novinkách sledujte Šporclův facebook.

Komentáře