Najděte si práci, která vás bude bavit

Reklama

Nový rok 2017 by měl být ve znamení dalšího ekonomického růstu. Přibudou také nová pracovní místa, zvýší se platy a prohloubí se nedostatek pracovních sil. Firmy se budou stále více rozhlížet po zaměstnancích ze zahraničí.

„Očekáváme, že tento vývoj bude markantní hlavně v první polovině roku. Později už může dojít k mírnému zpomalení na trhu práce, který bude ve stále větší míře narážet na mantinely v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ říká předseda představenstva a generální ředitel McROY Group Luboš Sirota.

Míra evidované nezaměstnanosti se nyní v Česku pohybuje na hranici pěti procent. „Výrazně pod tuto úroveň už asi neklesne. Pětiprocentní nezaměstnanost v Česku odpovídá plné zaměstnanosti. Dostat tyto nezaměstnané do práce je téměř nemožné,“ vysvětluje Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Nová pracovní místa by měla letos vznikat především v průmyslové výrobě, nejsilnějšími odvětvími z tohoto pohledu budou automotive a strojírenství. „V těchto oborech nadále poroste poptávka po nekvalifikovaných i kvalifikovaných pozicích téměř napříč celou Českou republikou. Chybí svářeči, frézaři, brusiči, ale na mnoha místech také zcela nekvalifikovaní montážní dělníci,“ upozorňuje Tomáš Surka.

Nepoleví zájem o lidi do logistiky, zejména řidiče, pro obory rychloobrátkového zboží a ve službách. Evergreenem je nedostatek lidí v oboru IT. Kvůli chybějícím pracovníkům se firmy opět budou po nových silách poohlížet v zahraničí.

Náborový apetit firem v kombinaci s nedostatkem pracovní síly by měl zvyšovat tlak na růst platů. Dojde také k zatraktivnění zaměstnaneckých bonusů a posilování role HR oddělení ve společnostech tak, aby nejenom nabírala nové lidi, ale především, aby udržela a rozvíjela stávající zaměstnance. „Dá se očekávat, že průměrné platy by se mohly meziročně zvýšit o téměř čtyři procenta,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Nejrychlejší nárůst platů by měl nastat v ekonomicky nejsilnějších regionech, které už dnes trpí nedostatkem pracovníků. „Proto nemůžeme očekávat, že by v roce 2017 došlo k zásadnějšímu vyrovnání regionálních rozdílů. Právě naopak, příjmové nůžky se mohou ještě více rozevírat,“ uvádí Tomáš Surka.

Komentáře