Nordic walking s holemi pro rozhýbání těla

Reklama

V městských parcích lze stále častěji potkat svižně kráčející lidi se sportovními holemi. I když tzv. nordic walking spatřil světlo světa teprve před pár lety, rychle se zařadil mezi nejoblíbenější celoroční sporty. Není totiž fyzicky ani finančně náročný, prospívá zdraví a navíc je zábavný. Stačí si opatřit vhodné hůlky a můžeme vyrazit.

„Když u nás tenhle sport ještě nebyl tolik známý, musel jsem si občas vyslechnout nejapné poznámky typu: kde jsem nechal lyže…,“ vzpomíná na dřevní doby nordic walkingu Vít Hruška, specialista na outdoorové vybavení z portálu 4camping.cz. Takzvanou severskou chůzi ale každopádně považuje i v současnosti za jednu z nejsnadněji přístupných a velmi prospěšných sportovních aktivit, která se dá provozovat téměř kdekoli a kdykoli. „Líbí se mi, že nordic walkingu jako alternativa fitnesss zapojuje celé tělo včetně horních končetin a zádového svalstva a mohou se jí věnovat lidé každého věku, tedy i senioři nebo osoby s určitým zdravotním hendikepem, jimž umožňuje jistější a stabilnější chůzi i lepší kondici.“

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17300″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“397″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Rozhýbejte ztuhlou páteř
To potvrzují i fyzioterapeuti, kteří nordic walking uznávají jako přirozený způsob pohybu, při kterém se zapojuje až 95 % všech svalů těla. „Pokud se nordic walking provádí technicky správně, je možné při protažení zadní ruky krásně rotovat hrudní páteř. Pokud se tento pohyb ruky a páteře spojí se správným dechem do břicha, jedná se o možnost, jak ztuhlou páteř rozhýbávat a cvičit její důležitou rotační funkci. Je velmi prospěšné, pokud dokážeme při nordic walkingu povolit ramena a šíji i ztuhlá místa na břiše a užívat si pohyb s lehkostí,“ vysvětluje fyzioterapeut Tomáš Rychnovský z pražského Centra fyzioterapie TR. Chcete-li si tedy být jisti, že chodíte s hůlkami skutečně správně, bude nejlepší domluvit si hodinu s instruktorem. Ten vám ukáže správný postoj, upozorní na případné chyby a poradí i s výběrem hůlek, aby chůze s nimi splnila svůj účel a prospěla vašemu zdraví, fyzické kondici i duševní pohodě.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17301″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“398″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jak hůlky vybrat?
„Nákup holí si předem dobře rozmyslete. Především se nenechte zmást nabídkou trekových holí – ty jsou určené do horského terénu, ale pro kondiční chůzi pro zdraví se nehodí, protože se při jejich používání zapojují odlišné svalové skupiny. Liší se také v úchopu. Hole vhodné na nordic walking mají tzv. rukavičku, tedy širší tvarované poutko, které navléknete na ruku a upevníte suchým zipem. Ohlídejte si i hroty – ty by měly být ostré, jako je tomu u holí pro běžecké lyžování (trekové hole mají naopak tupé hroty, podobně jako hole určené pro sjezdové lyžování),“ radí Vít Hruška. 
Důležitá je i délka holí – k jejímu správnému určení vám může pomoci jednoduchý výpočet, kdy výšku své postavy v cm vynásobíte hodnotou 0,68. Měříte-li například 170 cm, potřebujete hole o délce cca 116 cm. Přičemž pro přenášení budou jistě praktičtější teleskopické hůlky, které si můžete nastavit na požadovanou délku.

Na výběr jsou i různé druhy materiálů. „Pokud se chcete nordic walkingu věnovat pravidelně, investujte do karbonu nebo hliníku. Důležité je, aby hole byly lehké, pevné a pružné. Zkontrolujte i „čepičky“ na bodcích, které by měly jít snadno sundat. Pomohou vám při pohybu na kluzkém povrchu, naopak pro chůzi v lese nebo po trávě se nehodí. Nápadně levným hůlkám se ale raději vyhněte – pro vaši orientaci – ceny těch kvalitních začínají na 800 Kč,“ dodává Vít Hruška.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17302″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“136″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Trénink na nejlepší úrovni
Fizan Runner je jednodílná, velice lehká nordic walking hůl z materiálu s podílem 40% karbonu o průměru trubky 16 mm. Lisovaná plastová rukojeť se směsi korku s odepínatelným poutkem se pohodlně drží v rukou, výhodou je hrot s karbidovou špičkou opatřený ochranným gumovým krytem špice. Koupíte za 1 299 Kč (cena je za pár, tedy 2 ks holí).

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17303″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“123″}}]]

Perfektní úchop a tlumení nárazů
Kvalitní dvoudílné hole Leki Spin pro nordic walking mají plastová madla, nastavitelná poutka pro velikosti S-M-L i praktický aretační systém pro úpravu délky holí. U těchto holí, které najdou své uplatnění v každém terénu, patří k hlavním přednostem lehký, pevný a tvrdý hliníkový materiál a provedení umožňující perfektní úchop i tlumení nárazů. Také karbidové hroty vynikají tvrdostí, dlouhou životností a flexibilitou – snesou totiž ohyb až 30°. K dostání za 1 566 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17304″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Pro turistiku i lyžování
Dvoudílné teleskopické hole Pinguin Tour Long FL Foam se hodí pro kondiční chůzi. Mají prodlouženou rukojeť z pevné pěny a poutka na zápěstí. Rozpětí hole je 91 až 160 cm. Systém rychlozamykání se velmi snadno používá. Hroty jsou z wolframu a mají ochranné gumové krytky. Zároveň k nim dostanete pár sněhových (80 mm) a pár trekových talířků (53 mm). Hole mají široké využití od nordic walkingu přes zimní turistiku až po sjezdové lyžování a skialp. Koupíte za 872 Kč.

4camping.cz je outdoorový portál, který nabízí veškeré vybavení do přírody od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření či čelovky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů a doporučení odborníků.

Zdroj: 4camping.cz

Komentáře