Odborník radí: Jak správně čistit dřevoplasty?

Jak udržovat moderní materiály? I když se o dřevoplastech říká, že jsou téměř bezúdržbové, i tyto moderní materiály potřebují občas péči. Naštěstí takovou, kterou lehce zvládnete a nijak vás časově ani finančně nezatíží, jako je tomu například u dřeva.

Vysokotlaký čistič je základ
Na terasy z dřevoplastu je ideální vysokotlaký čistič neboli wapka. „Obecně platí, že by se terasová prkna měla omýt hned po montáži terasy, nejlépe pod tlakem max. 80 bar z konstantní vzdálenosti cca 40 cm. Dojde tak k vypláchnutí prachu, který vznikl během výroby a montáže. Samotné kompletní čištění terasy stačí jednou, dvakrát ročně. Ideálně na jaře a na podzim. Terasu je očistíme od základních nečistot (listí, organická špína). Poté je nejlepší omýt terasu čistou nebo mýdlovou vodou. Využít lze i vysokotlaký čistič pod tlakem opět max. 80 bar,“ vysvětluje montážní odborník z WPC – Woodplastic Petr Hromek. V případě většího znečištění  a odolných skvrn můžeme terasu i lehce okartáčovat v podélném směru.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9344″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Opatrnost při grilování
Během roku ale může na terase dojít k menším nehodám. Mastné fleky se na terase mohou objevit často hlavně v době, kdy se na terase griluje nebo během teplých letních dnů, kdy používáte opalovací přípravky. „Mastné fleky jako je olej nebo opalovací krém stačí nejprve umýt čistou vodou, poté dočistit jarovou vodou a houbičkou. Pokud je flek stále trochu vidět, díky působení slunce a deště se časem zcela ztratí. Materiál totiž není nasákavý a fleky nejdou do hloubky materiálu prkna,“ říká dále Hromek z WPC – WOODPLASTIC. Vždy platí, že čím dříve mastné fleky odstraníme, tím lépe. V případě, že se vám skvrny přesto nedaří vyčistit, použijte speciální prostředek, který vám při koupi terasy prodejce doporučí. Určitě nepoužívejte agresivní rozpouštědla a ředidla

Během party mohou na terasu odlétnout žhavé uhlíky z grilu, některým hostům upadne nedopalek od cigarety. Pod gril se doporučujeme instalovat nehořlavou podložku. Když už k nehodě dojde a žhavý uhlík se dostane na prkna, není třeba panikařit. Místo, kam uhlík dopadl, opláchneme čistou vodou. „Jakmile je prkno suché, středně zrnným papírem nebo brusnou houbičkou místo po směru prkna zbrousíme. Materiál u plných prken je plně probarvený a danému místu přebroušení nevadí,“ míní Hromek. Flek se poté sám ztratí jen působením slunce a deště.

Strašákem pro většinu lidí bývá červené víno, které dokáže například na textilu udělat pořádnou neplechu. V případě rozbité sklenice a vylitého vína na dřevoplastech platí stejný postup jako u mastnot. „Postižené místo opláchnete proudem vody a opět použijete vodu se zředěným saponátem,“ uvádí dále profesionál. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9345″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Z doporučení a zkušeností vyplývá, že dřevoplasty patří mezi nejméně náročné materiály na údržbu. Nejdůležitějším krokem je místo pořádně opláchnout a druhou pomůckou je voda s menším množstvím mycího prostředku na nádobí. Pokud se chystáte terasu pořádně očistit, požijte ideálně vysokotlaký čistič. „Majitelé WPC terasy někdy dělají chybu, že používají při čištění málo vody a špína se tak nedokáže z povrchu pořádně spláchnout,“ předává zkušenosti Hromek. Někteří zákazníci používají špatný vysokotlaký čistič nebo s ním špatně zachází. Výsledkem je nerovnoměrně vyčištěná plocha. Nejjednodušším řešením, jak se přesvědčit o kvalitě dřevoplastových teras a promluvit si osobně s odborníky, je navštívit jedno z Terasových center v České republice.

Komentáře