Odborník radí: Jak vybrat psí krmivo?

Reklama

Vybrat kvalitní a odpovídající krmivo pro vaše čtyřnohé kamarády je jeden z nejdůležitějších úkolů každého odpovědného pejskaře. Výhodnější a praktičtější je granulovaná strava, která obsahuje veškeré živiny, které pejsek potřebuje. Je ale důležité se v současné velké nabídce umět orientovat a především si správně vybrat. Připravili jsme pro vás stručný návod.

Nepodléhejte reklamě
Nevybírejte podle reklamy, barevnosti obalu, ceny, spolehněte se na své znalosti.  Často ty značky, které investují nejvíce peněz do reklamy a mediální prezentace svých produktů, pak již nedávají odpovídající prostředky do kvality výroby. Navíc krmivo, která má reklamu v televizi, je určené většinou pouze pro obchodní řetězce. Na žebříčku popularity jsou nejvýše známé americké značky. Mnoho lidí si myslí, že to je známkou kvality. „Američané vydají každý rok za krmení pro psy více než 10 bilionů dolarů, které se z 95 % vyrábí ze surovin, které nejsou vhodné pro lidskou potřebu. U těchto produktů lze čekat, že je plné nezdravých krmných obilnin pochybné kvality smíchaných s živočišnými odpady.  V opravdu levném krmivu nemůžete proto čekat kvalitní přírodní suroviny, “ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů.

Neřiďte se chutí pejska
Samozřejmě pejsek je ten, který krmivo konzumuje, ale pokud se budete řídit tím, co pejskovi chutná, můžete často skončit právě u průmyslově vyráběných nekvalitních krmiv. Ta jsou často dochucována solí a chemickými náhražkami a pejskovi samozřejmě chutnají, ale jeho zažívání má již menší radost. Vybírejte z kvalitních krmiv a pejskovi vždy dejte na zkoušku menší dávku a uvidíte, které mu budou nejvíce chutnat. Balení vždy kupujte v uzavřených balíčcích, abyste se vyhnuli kontaminaci.

Faktory při výběru
Při výběru konkrétních granulí individuálně zohledněte plemeno, stáří, zdravotní stav, denní režim, zátěž fyzickou i psychickou, optimální hmotnost, zdravotní stav psa. Vybírejte podle deklarace poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale – Adult, Puppy, srovnávejte, jak se jednotlivé formule dané značky liší. Více než samotnou značku krmiva byste měli sledovat složení na obalu. „Pokud si kupujete vážené granule, je vždy dobré si zjistit nutriční informace, které by měl každý prodejce poskytnout. Po změně typu krmení pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa, závěry dělejte nejdříve po 4-6 týdnech. Nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku neměňte, trávicí trakt psa to ocení,“ říká odborník na výživu Martin Pučálka.

Jak se vyznat ve složení
Pozor si dejte na granulovaná krmiva z tzv. ekonomických řad, která jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodná. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin. Maso by mělo být vždy uvedeno ve složení jako první. Upřednostněte krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, sušené maso místo moučky, brambory místo bramborových vloček atd. I to bude rozhodující při tom, jak bude krmivo psovi sedět.

Kdy použít krmivo typu light a senior?
Mezi časté starosti pejskařů patří také otázka, kdy začít používat krmivo, které je označeno jako light a senior. Krmivo typu light a senior má nižší množství tuku a bílkovin. Často je doplněné o preparáty na klouby, protože jak starší věk, tak i vyšší váha značí více opotřebované klouby. Pokud je však opotřebování kloubů i v mladším věku, doporučujeme stejně použít speciální doplňky stravy.

V jakých případech zvolit krmivo typu light nebo senior
„U dospělého pejska je to poměrně snadné. Tento typ krmiva použijeme ve chvíli, kdy má nadváhu. Důležité ale je si uvědomit, že pes kromě speciálního krmiva potřebuje také větší množství pohybu. Jeho sníženou aktivitu pouze krmivem dohánět nelze,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka. Druhým případem, kdy je možné použít krmivo typu light či senior je ve vyšším věku pejska. Dříve se udávalo od sedmi let. „My doporučujeme spíše než na absolutní číslo, koukat na celkovou aktivitu psa, na jeho váhu a vitalitu. Pokud je pejsek i v deseti letech stejně vitální a má normální váhu jako v pěti letech, není použití speciální receptury nutné. Pro speciální recepturu bychom měli sahat až ve chvíli, kdy má pejsek vyšší váhu a menší aktivitu. Tedy i v pozdějším věku je možné použít recepturu pro dospělé psy nebo ALS recepturu. Pouze doporučujeme upravit případně krmnou dávku dle aktivity. Pokud by pak už dávka nestačila, teprve potom je vhodné zvolit krmivo typu light nebo senior,“ dodává Martin Pučálka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17354″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“348″}}]]

Krmivo Marp Natural, Senior and Light, 2 Kg za 262 Kč

Holistická krmiva v BIO kvalitě za dobrou cenu
Holistické krmivo – to zní trochu jako náboženský termín… Nejde však o nic svatého, jen o čistou přírodu. Je to vlastně takové psí bio. Holistické granule a konzervy se vyrábějí ze surovin nejvyšší potravinářské kvality. Většinou pocházejí z místních zdrojů a neobsahují umělá barviva ani ochucovadla. Trvanlivost u nich zajišťují pouze přírodní konzervanty. Tato komplexní a vyvážená strava patří k tzv. celostním krmivům a ocení ji majitelé psů, kteří chtějí svému miláčkovi dopřát to nejlepší. Složení krmiva by mělo vycházet z faktu, že psi a kočky jsou svým založením masožravé šelmy a jejich zažívací systém se ani za tisíciletí domestikace příliš nezměnil. Krmivo by tudíž mělo obsahovat zejména vysoký obsah živočišných bílkovin z čerstvého i sušeného masa. Vhodným doplňkem je také zelenina, ovoce a bylinky. U psů s citlivým zažíváním se vyplatí zvolit krmivo „grain free“, tedy bez obilovin, kukuřice a sóji, které mohou vysokým obsahem škrobu vyvolávat alergii. Místo nich slouží jako zdroj energie lehce stravitelné brambory, celozrnná rýže nebo třeba hrách. Díky tomu je bezobilné krmivo vhodné i pro psy s alergiemi, potravinovou intolerancí či trávicími problémy.

Samá pozitiva a výživové jistoty
Příkladem holistického krmiva může být superprémiová StarVita, která obsahuje až 71 % bílkovin živočišného původu. Správné fungování organismu, jeho regeneraci a detoxikaci zajišťuje celá řada minerálů, které granule obsahují: železo, měď, mangan, zinek, selen, jód a také úctyhodný komplex vitaminů A, B1, B2, B6, B12, C, D3 a E. StarVita obsahuje řasu Chlorela, jež díky regeneračním účinkům urychluje hojení drobných ranek. Přírodní antioxidanty podporují trávení, imunitu a krvetvorbu a chrání buňky proti poškození volnými radikály. Díky bylinkám a prebiotikům nezatěžuje krmivo trávicí aparát a také zjednodušuje úklid psích exkrementů. Nechybí ani lososový olej s omega-3 a 6 mastnými kyselinami pro zdravé srdce a cévy, které spolu s biotinem a kvasnicemi blahodárně působí i na kvalitu srsti. Speciální švýcarský patent Stay Clean potom funguje jako prevence tvorby plaku a zubních kazů. Dalším důležitým faktorem, zejména u velkých psů, je vyvážený poměr vápníku a fosforu pro správný vývoj kosterní soustavy a svalstva, jež nesou velký nápor váhy. Zatěžovaný pohybový aparát chrání také chondroprotektiva, která podporují vývoj kloubů štěňat v době růstu, urychlují regeneraci kloubní chrupavky u dospělých psů a působí preventivně proti artróze psích seniorů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17355″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“359″}}]]

Komentáře