Odborník radí: Praktické tipy proti vykradení

Reklama

Plánujete dovolenou, ale bojíte se zlodějů? Poradíme Vám, jak tomu zabránit.

Na zabezpečení svých domů a bytů, zejména před odjezdem na dovolenou, dbají lidé stále více a policejní statistiky tomu odpovídají. Jak se ale snižují počty vykradených nemovitostí, tak stoupá vynalézavost zlodějů. To, co by je dříve od vniknutí do domu odradilo, je dnes jen drobnou komplikací. Co by tedy měli lidé udělat, než odjedou na vytoužený letní odpočinek? Stručné tipy jsme pro vás připravili s odborníkem na zabezpečovací systémy značky FAB, Janem Hrnčířem.

1. Vždycky to fungovalo? Teď už nemusí!
Máte zámek v nejvyšší bezpečnostní třídě? Skvělé! Ale jak dlouho už je ve vašich dveřích namontovaný? Životnost cylindrické vložky záleží na počtu otočení klíčem, ale obecně platí, že po pěti až deseti letech byste ji měli vyměnit. Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků. Zloději se bohužel učí rychle. „Novou cylindrickou vložku ale vždy kupujte v ověřeném zámečnictví a vyberte takovou, která má minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídu,“ říká Jan Hrnčíř z FABu. 

2. Pozor na okna a garáž
Ačkoliv vchodové dveře patří stále k nejčastějším „vstupním branám zlodějů“, nepodceňujte ani okna, dveře na balkón či terasu a garáž. U oken vám dobře poslouží samolepicí bezpečnostní fólie. Výrazně zvýší pevnost skla a zabrání prohození předmětu dovnitř. Rozbít sklo s fólií je skutečně hodně náročné a tak si to spousta zlodějů raději rozmyslí. Achillovou patou garáží bývá často to základní – zámek. Do zámku u hlavních dveří investujeme zcela automaticky, v garážových vratech ale často necháváme cylindrickou vložku, kterou tam namontovali ještě stavbaři. To znamená tu nejobyčejnější. Na to sázejí často i pojišťovny. „Ať máte sebevyšší pojistku, máte-li obyčejný zámek u dveří do garáže, na plnění zapomeňte,“ varuje Jan Hrnčíř.

3. Nevypnula jsem žehličku!
Necháváte, pro případ potřeby, klíče v kůlně, pod květináčem či mezi dřevem do krbu? Jen málokdo najde takové místo, na které nepřijdou i zloději. Vsaďte proto na moderní řešení a zvolte třeba smart systém FAB ENTR, který vám umožní poslat v případě potřeby kód ke vstupu do domu na mobilní telefon. Jste-li na dovolené a vzpomenete si, že jste asi zapomněli vypnout žehličku nebo potřebujete zalít kytky, můžete v klidu požádat souseda či kamarádku, aniž by měli klíče od bytu. Ať jste kdekoliv, jednoduše pošlete tomu, kdo má k vám domů zajít, speciální přístupový kód na jeho mobilní telefon. Po zadání tohoto kódu se dveře automaticky otevřou. „Tento kód můžete jakkoliv časově omezit. Můžete jej tedy přidělit pouze na několik hodin či dnů. Navíc není možné jej přeposlat na další mobilní telefon, takže se nemusíte bát zneužití,“ popisuje fungování FAB ENTR Jan Hrnčíř.

4. Elektronický zabezpečovací systém aneb Ústředna není klávesnice
Velké popularitě se v posledních letech těší také elektronické zabezpečovací systémy. Lze je poměrně snadno nainstalovat, v případě napadení posílají sms zprávy i varovné signály nebo jsou napojeny přímo na bezpečnostní agenturu. Ale pozor! Pokud nemáte systém správně nastavený, nemusí spolehlivě fungovat. Důležité je například to, kam namíříte čidla – aby nesnímala třeba kočky, které proběhnou po zahradě, nebo naopak nemířila tak, aby se jim zloděj snadno vyhnul. Častou chybou je také špatné umístění ústředny, která je nejdůležitější částí celého systému. „Většinou vidíme ústředny spolu s klávesnicemi na snadno přístupných místech – v chodbách hned za vchodovými dveřmi nebo na začátku schodiště. Právě to ale zlodějům nahrává. K ústředně se snadno dostanou, mohou ji rozbít a celý systém snadno vyřadit z provozu,“ varuje Jan Hrnčíř, proč by u dveří měly zůstávat pouze klávesnice, zatímco ústředny je dobré skrýt třeba do šatny nebo klidně do ložnice.

5. Nepodceňujte staré dobré stále opakované!
Následující pravidla známe všichni zpaměti, přesto je ale dobré si je znovu zopakovat. Tak tedy: Před odjezdem zkontrolujte, že jste zavřeli všechna okna. Domluvte se se sousedy, že vám budou pravidelně vybírat schránku. Máte-li v domě čidla na světlo, nastavte je tak, aby se občas večer v některých místnostech svítilo. A samozřejmě, nepište o tom, že se chystáte pryč na sociální sítě!

Více tipů a informací najdete na www.nenechtesevykrast.cz a www.fab.cz

Komentáře