Odborník radí: Umíte si správně půjčit peníze?

Pozor na časté chyby při půjčování peněz. Dbejte následujících pravidel. Každý někdy v životě může potřebovat peněžní půjčku. V dnešní době ovšem není problém půjčku získat, ale spíš umět si půjčit tak, aby to s vaším životem nelomcovalo. Spousta chyb při půjčování je přitom naprosto zbytečná! 

1. Pokud chci půjčku, nejprve si vše dobře promyslím 
Často se při rozhodování necháme unést a jednáme unáhleně a bez rozmyslu.  Jak zabránit tomu, aby nám půjčka přerostla přes hlavu? Důležité je si předem spočítat, jakou částku v rodinném rozpočtu můžou splátky měsíčně spolknout. Nezapomínejte, že půjčku budete splácet nějakou dobu a myslete tudíž i na to, aby vám měsíční splátka půjčky vyhovovala po celou dobu. Může se to zdát naprosto jasné, ale o tom, kolik za měsíc utratíme, má podle průzkumu Ery představu jen každý druhý z nás. Takže tužku a papír do ruky a počítat! Nebo pokud máte rádi moderní vymoženosti, využijte funkce internetového bankovnictví.

2. Sleduji nabídky a nenechám se utáhnout na vařené nudli
Předtím, než se upíšeme bance nebo jiné společnosti, je lepší podívat se, co všechno se nám nabízí a za jakých podmínek. Jedině tak můžeme najít nejvýhodnější půjčku. „Na trhu existují půjčky, u kterých nebudete platit úroky v průběhu celé doby splácení, ale pouze v polovině. Pokud jste si vzali například pětiletou Flexi půjčku na kuchyňskou linku, úroky umoříte za dva a půl roku a poté splácíte již jen jistinu. To znamená, že se vám od poloviny splácení sníží měsíční splátka a vy tak ušetříte.“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Ery.

3. Chci splácet bez starostí
Stát se může cokoli. Abyste se nemuseli bát, co se stane v budoucnu, vyplatí se využít tzv. flexi půjčku, která v průběhu splácení dovolí měnit parametry nebo na smluvenou dobu splátky přerušit. Můžete si také sjednat pojištění schopnosti splácet. Můžete si vybrat z několika variant rizik, proti kterým chcete být kryti. Pokud toto riziko nastane, pojišťovna se o splácení půjčky postará za vás. Pokud jste blízko situaci, kdy byste mohli mít problém se splácením (např. z důvodu ztráty zaměstnání), je dobré se na banku, která vám půjčku poskytla, obrátit včas. Banka se bude snažit nalézt řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

4. Podezřelostem se vyhýbám 
Neznámým poskytovatelům půjček se raději vyhnete. Někteří poskytovatelé půjček vás mohou lákat na „pohodlné a rychlé´“ peníze. Neplatí to vždy, ale čím snazší je získání peněz, tím opatrnější buďte. Nastudujte si nejen nabízený finanční produkt, ale proklepněte si také jeho poskytovatele. To platí zejména v případě, že jím není některá ze zavedených bank. Volte tedy ty instituce, které jsou na českém trhu zavedené, roční náklady na půjčku se pohybují maximálně v řádech desítek procent. U těchto poskytovatelů také nemusíte mít strach o půjčku požádat a sjednat si ji online.

5. Mít více úvěrů najednou? Ne ne, konsoliduji
Sloučením závazků nezískáte jen to, že budete moci proškrtat váš seznam plateb, ale také ušetříte. Proč platit více, než je nezbytně nutné. Díky refinancování budete mít jednu půjčku, tím si snížíte měsíční splátku a taky ušetříte na poplatcích i úrocích. A u některých bank dostanete i ten pomyslný dáreček navíc: „Všechny úvěry poskytujeme s maximální možnou mírou flexibility. Klient tak v ČSOB, Poštovní spořitelně i Eře získá možnost si v průběhu splácení bezplatně změnit výši splátky (snížit nebo zvýšit), odložit splácení, půjčku částečně nebo zcela předčasně splatit nebo půjčku vrátit do 30 dní,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB. „Navíc aktuálně probíhá akční nabídka v podobě totálního refinancování, kdy může klient získat sazbu 5,9 %, pokud si k nám převede úvěry v celkovém objemu minimálně 50 000 Kč a zároveň účet i platební styk,“ uzavírá Richard Kotrlík.

 

Komentáře