Originální kniha ZUličníci potěší děti v nemocnicích a dětských domovech

Reklama

Mladý talentovaný pop-artový fotograf a street-artový umělec tvořící pod pseudonymem Matěj Dereck Hard vydává začátkem listopadu letošního roku knihu- fotopříběh  ZUličníci, která je určena především předškolním dětem ve věku od jednoho do sedmi let.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13232″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

ZULIČNĆI víc než jen kniha
Vzniku knihy předcházely dlouhé měsíce příprav. Dereck Hard příběh nejen vymyslel a napsal, ale především se postaral o obrazové ztvárnění celé knihy. Jde o 33 originálních autorských fotografií ve stylu Hardovy pop-artové série „Little Reality“.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13233″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“380″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

„Žijí v ulicích všech měst, po celém světě a vždy poblíž lidí,“ píše autor v úvodu knihy, čímž náznakem vysvětluje původ jména jejích hlavních hrdinů. „Nejsou to ani lidé, ani zvířátka. Přestože jako zvířátka vypadají, nosí oblečení, i když trošku jiné než lidé, a mluví spolu mezi sebou lidskou řečí.“ Postavičky připomínající malé chlupaté medvídky při přípravě knihy skutečně vznikly.
Autor oslovil studenta AVU, Matěje Rejlka a na základě jeho návrhu byly Zuličníci vytvořeny ve speciálním designérském studiu. Teprve poté mohly se skutečnými postavičkami ve skutečných kulisách začít vznikat netradiční fotografie, které představují stěžejní součást knihy.

 [[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13237″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“523″}}]]

Petr Čtvrtníček v roli spoluautora 
Na přípravě knihy se kromě autora podíleli i herec Petr Čtvrtníček, který ztvárnil roli profesora Vím, a Matteo Ravizza v roli Kazisvěta. Postavičky ZUličníků vytvořil podle návrhů Matěje Rejla Jiří Propílek. Výsledkem spolupráce je kniha o 72 stranách, vytištěná na prvotřídním lesklém křídovém papíře a v tvrdé knižní vazbě. Do poutavého příběhu o rodině ZUličníků z Prahy 5 autor nenásilně vpašoval i mravokárné prvky, které se snaží děti nenásilnou formou vést k ohleduplnosti vůči okolí a přírodě.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13234″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“334″}}]]

Zuličníci mají poslání  
Kniha vychází v nákladu 1000 výtisků. Polovina nákladu poputuje zdarma jako dárek dětem do dětských domovů a dětských nemocnic po celé České republice, kromě jiných do Thomayerovy nemocnice v Krči, do nemocnic v Ostravě, Brně, Plzni, Olomouci, Pardubicích a Českých Budějovicích, do dětských domovů v Kroměříži, Berouně, České Lípě a desítek dalších.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13238″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“449″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Činy místo slov 
Reakce zástupců těchto institucí, kteří jsou s dětmi v každodenním kontaktu, dokazují, že i v dnešní přetechnizované době je kniha stále jedním z nejlepších dárků, jaký mohou děti dostat. „Pobyt v nemocnici není jednoduchý ani pro dospělé, natož pak pro děti. Způsobů, jak jim zpříjemnit čas strávený u nás, není nikdy dost. Jsem si jist, že předčítání krásné knihy je velkým přínosem i pro samotnou léčbu,“ říká například tiskový mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13242″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

S nadšením byla nabídka dárku přijata i v dalších nemocnicích, za všechny citujeme reakci Dagmar Zouharové, asistentky ředitele Fakultní nemocnice Brno: „Velmi Vám děkujeme za velkorysou nabídku, kterou nesmírně rádi využijeme. ZUličníci budou jistě tím správným potěšením pro naše nejmenší pacienty v předvánočním čase. S radostí jsem se podívala na webový odkaz a to, co jsem viděla, naprosto předčilo mé očekávání. Knihy budeme směřovat na oddělení, kde bude nejvíce dětí či dětí, které musí absolvovat dlouhodobou léčbu. V těchto případech je vytržení z každodenního, procesu´ velmi vítané.“ Na knihu se těší i v dětských domovech. „Dar moc rádi přijmeme. Určitě knihu využijeme při vzdělávání i relaxaci,“ plánuje Věra Nováková, ředitelka Dětského domova v Nepomuku.

Nejen autor
Matěj Dereck Hard absolvoval magisterské studium tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, je vítězem ceny Junior Award na Czech Press Photo 2010. V letech 2014 a 2015 byl oficiální tváří a ambasadorem značky Canon. Upozornil na sebe především časopisem Are We Bastards?, který založil a dával v něm prostor mladým talentovaným umělcům z různých oborů ¬– filmařům, hudebníkům, fotografům, street sportovcům a dalším.  Je rovněž autorem tří samostatných publikací, Street Kids (2012), Classic Steps (2014) a Photoman! (2014).
 
Slavnostní předání
Oficiální předání knih v dětských domovech a nemocnicích pak proběhne 5. prosince, zpříjemní tedy dětem den, kdy nosí Mikuláš dárky.

Prodej 
Kniha nebude k prodeji v běžné obchodní síti, lze ji pouze objednat na www.zulicnici.cz, kde jsou dostupné i veškeré informace o projektu, vzniku knihy a realizačním týmu.

Komentáře