Poradna pro vás: Rozpočet už mám pod kontrolou, peníze pořád nikde. Co s tím?

OTÁZKA: Dobrý den, po letech jsem konečně zkrotila rozpočet tak, že každý měsíc něco málo ušetřím. Jenže nevím, kam mám peníze uložit, aby se jejich cena nesnižovala. Zjistila jsem, že úrok na spořicím účtu je dokonce menší než inflace, která mi každý rok z naspořených peněz nějaké procento ubere… Mohli byste mi dát nějaký tip? Děkuji.
Magdaléna R., Kladno

Odpovídá: Michaela Břehovská, manažerka marketingu a komunikace, ČSOB Asset Management

Vaše otázka je zcela na místě. Se svými penězi můžete naložit hned několika způsoby, spořicího účtu se ale nezbavujte. Když vás zaskočí nečekaná situace, je dobré mít finanční rezervu právě zde, protože ji můžete téměř okamžitě použít.

Proti klesajícími úrokovým sazbám můžete bojovat investováním části svých volných prostředků do podílových fondů, kde se o vše za vás postarají odborníci. I díky nim můžete své vklady daleko zajímavěji zhodnotit, s akciovou složkou momentálně až o pět procent ročně. Než ale začnete vybírat konkrétní produkty, ujasněte si, jak dlouho si můžete dovolit své úspory nechat „pracovat“, respektive za jak dlouho chcete svou investici přeměnit zpět na hotovost. Pro vaši představu upřesním, že tzv. investiční horizont, tedy doba, po kterou své prostředky chcete zhodnocovat, může trvat jeden rok, ale i deset let. Záleží jen na vás. Hodnota investice totiž ze své podstaty v čase kolísá a při dřívějším výběru, než je doporučovaný investiční horizont, by se vám mohlo stát, že místo v zisku skončíte ve ztrátě. V neposlední řadě si zkuste stanovit, kolik chcete vydělat a jaké riziko si troufnete podstoupit. Když už jsme u rizika, ve světě investic toto slovo znamená především kolísavost hodnoty investice v čase – kromě méně častých ztrát přináší zejména příležitost výnosu!

O pravidelném investování můžete uvažovat od pětistovky měsíčně. Když ušetříte tisícovku, určitě bych investování do podílových fondů doporučila. Čím déle budete své peníze investovat, tím pravděpodobněji je zajímavě zhodnotíte. Když si navíc vyberete některý z otevřených podílových fondů, můžete z něj kdykoliv vystoupit. Peníze obvykle dostanete zpět do pěti pracovních dnů.
A ještě jedna rada na závěr – než se ve světě investic budete cítit jako ryba ve vodě, poraďte se s fundovaným osobním bankéřem či investičním poradcem.

Komentáře