Vyrobte si stylové letní triko

Reklama

Vyrobte si originální triko, které nikdo nemá.

„Vyrábění vlastního oblečení je dlouhodobý trend, při kterém se skvěle pobavíte, a oděv, který si vytvoříte, pak navíc budete s láskou a pýchou nosit. Textilního tvoření se není třeba bát, protože dnes existuje spousta pomůcek, s nimiž velice jednoduše vykouzlíte krásné a osobité věci,“ říká Martina Linková z kreativních dílen AladinE.cz.

Velké oblibě se v poslední době těší zejména univerzální umělecké 3D pasty. „Hodí se na všechny povrchy, včetně textilu. Mají sametovou pevnou konzistenci a velmi snadno se s nimi pracuje – nanášejí se jednoduše a rychle pomocí šablony, nebo volně štětcem či špachtlí,“ vysvětluje Martina Linková a přidává podrobný návod, jak si pomocí 3D past vyrobit originální tričko.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21508″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Budeme potřebovat:
– 3D plastové flexibilní šablony, které jsou vhodné pro textilní i papírové projekty. Velikost šablony je 30,5 x 30,5 cm a vybírat můžete z několika motivů: Phantasy sphere (mandala), Songful flowers (kytky), Bird gathering (ptáčkové). Koupíte je za 210 Kč.
– 3D pasty: Vybírat můžete z těchto barev: iris (modrá), jasmine (bílá), silver (stříbrná) a bamboo (zelená). Koupíte je za 159 Kč.
– tekuté barvy ve spreji Izink Teinture s rozprašovačem jsou ideální na úpravu barevného podkladu pomocí šablony, na malování štětcem i na dokončovací efekty. Tyto barvy reagují s vodou a umožňují tak akvarelové efekty, protože se za mokra vzájemně míchají. Vybírat můžete z těchto odstínů: tmavě modrá, šedá a fialová. Prodává je za 169 Kč.
– Kontury na textil Kontura gloss – koupíte je v různých barvách, aplikujete na čistou látku a necháte 6 hodin schnout. Po 72 hodinách je barvená tkanina odolná vůči praní na 40 °C. Koupíte je za 75 Kč.
– bílé tričko, papírové kuchyňské utěrky, papírový válec, igelit, špachtle

Postup:
1. Do trička vložíme igelit, aby barvy neprosákly na druhou stranu. Tekutými barvami ve spreji pak střídavě sprejujeme přes šablonu jednotlivé barvy. Šablonu do sucha osušíme papírovými kuchyňskými utěrkami.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21509″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

2. Pomocí špachtle (nebo staré kreditní karty) nanášíme 3D pastu přes šablonu. My jsme zvolili ptáčky po dvou barvách. Šablonu hned po prvním ptáčkovi očistíme od past, osušíme a teprve poté můžeme pastovat druhého ptáčka.
3. Když vše uschne, umístíme na tričko ještě i šablonu s kytičkami a celou ji vyplníme bílou pastou. Kolem ptáčků pastujeme opatrně, abychom se jim vyhnuli.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21510″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

4. Domalujeme detaily konturami (černou a bílou) a zvýrazníme tak především hlavní motiv dvou ptáčků. Snažíme se ale kreslit konturami přímo na tričko – ne přes pasty, lépe pak vydrží praní, pokud bude uvnitř ve struktuře textilu. Po celém tričku ještě těmito konturami doděláme pár čmáranců – pro odlehčení obrázku.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21511″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

5. Kytičkové pozadí konturujeme také, ale jen trochu, odlehčeně, v malých bodech. Vše necháme několik hodin řádně proschnout.
6. Důkladně zažehlíme přes pečicí papír.  Doporučujeme neprat hned, nejdříve až po 3 dnech od namalování.

Zdroj: www.aladine.cz, triko vyrobila textilní výtvarnice Irena Slavíková

Komentáře